Jedině když máme jistotu ohledně budoucnosti, můžeme žít i v přítomnosti, řekl papež v další katechezi o teologálních ctnostech při generální audienci 8. května. Vysvětlil, že tuto jistotu ohledně našeho zítřka nám dává Bůh v podobě naděje. Během generální audience Svatého otce také pozdravil litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, který je v těchto dnech v Římě.
"Naděje," vysvětlil František, "je odpověď, kterou dostává naše srdce, když v nás vyvstane absolutní otázka: 'Co se mnou bude? Jaký je cíl mé cesty? Jaký je osud světa? Všichni si uvědomujeme, že záporná odpověď na tyto otázky plodí smutek. Nemá-li životní cesta žádný smysl, je-li na jejím začátku i na konci nicota, ptáme se, proč vůbec jít dál: odtud pramení lidské zoufalství, pocit nesmyslnosti všeho."
Svatý otec zdůraznil, že křesťanská naděje nepochází z nás, z našeho odhodlání, ale je darem od Boha. "Křesťan," řekl papež, "má naději nikoli pro své vlastní zásluhy. Věří-li v budoucnost, je to proto, že Kristus zemřel, vstal z mrtvých a dal nám svého Ducha. Jak píše Benedikt XVI. ve své encyklice Spe salvi, 'vykoupení nám bylo nabídnuto v tom smyslu, že nám byla dána naděje, neochvějná naděje, díky níž můžeme čelit své přítomnosti'."
František zdůraznil, že naděje je ctnost, kterou dnešní svět velmi potřebuje. Přitom ani sami křesťané ji ne vždy žijí. "Naděje," řekl papež, "je ctnost, proti níž často hřešíme: ve svých špatných nostalgiích, v melancholii, když si myslíme, že minulé okamžiky štěstí byly navždy pohřbeny. Proti naději hřešíme, když propadáme sklíčenosti nad svými hříchy a zapomínáme, že Bůh je milosrdný a větší než naše srdce. Hřešíme proti naději, když v nás podzim přehluší jaro; když Boží láska přestane být věčným ohněm a my nemáme odvahu činit rozhodnutí, která nás angažují pro život."
Na závěr generální audience ve středu 8. května papež František v pozdravu věřícím v různých jazycích připomněl svátek Nanebevstoupení Páně. Zároveň vyzval k modlitbě k Panně Marii Růžencové z Pompejí, aby se přimlouvala za mír ve světě.
Zdroj: vatican.va