Bez spravedlnosti není možný mír a důstojný život celé společnosti, řekl papež v další ze středečních katechezí o ctnostech. Zdůraznil, že ve světě bez zákonů by nebylo možné žít, podobal by se džungli. František označil spravedlivé lidi za požehnání jak pro ně samotné, tak pro svět, ve kterém žijí.
Audience velikonočního oktávu probíhala na Svatopetrském náměstí. Před jejím začátkem papež vzal do otevřeného auta skupinu dětí a v jejich doprovodu objel jednotlivé sektory a pozdravil poutníky z mnoha koutů světa, jak prozradily vlajky v jejich rukou.
Svatý otec ve své katechezi připomněl, že spravedlnost je sociální ctností par exellence. Katechismus ji definuje jako stálou a trvalou vůli dát Bohu a bližnímu to, co jim náleží. Zajišťuje, aby se s každým zacházelo podle jeho důstojnosti. "Je to ctnost práva, která se snaží regulovat správné vztahy mezi lidmi,” zdůraznil papež.
"Všichni chápeme, že spravedlnost je základem pokojného soužití ve společnosti: svět bez zákonů by byl světem, v němž by se nedalo žít, který by se podobal džungli. Bez spravedlnosti není míru. Pokud totiž není dodržována spravedlnost, vznikají konflikty. Bez spravedlnosti dochází k potvrzování moci silnějšího nad slabším," zdůraznil Svatý otec. Upozornil, že spravedlnost je ctnost, která působí stejně ve velkém jako v malém měřítku: netýká se jen soudních síní, ale také etiky našeho každodenního života. "Polopravdy, rafinované výroky, jejichž cílem je oklamat bližního, narážky, které zakrývají skutečné úmysly, nejsou postoje, které by rezonovaly se spravedlností," zdůraznil. - Spravedlivý člověk je čestný, přímý a upřímný, nenosí masky, mluví pravdu. Na jeho rtech se často objevuje slovo 'děkuji'".
Při charakteristice spravedlivého člověka František zdůraznil, že mu záleží nejen na vlastním blahu, ale touží po dobru celé společnosti. Proto nepodléhá pokušení myslet jen na sebe a starat se o své vlastní záležitosti, jakkoli by byly legitimní, jako by byly jedinou věcí na světě. "Ctnost spravedlnosti dává najevo, že pro mě nemůže existovat žádné skutečné dobro, pokud není zároveň dobrem všech," zdůraznil Svatý otec.
"Spravedlivý člověk bdí nad svým chováním, aby neškodilo druhým: pokud se dopustil chyby, omluví se. V určitých situacích je schopen obětovat své osobní dobro, aby je dal k dispozici společenství. Oškliví si protekce a neobchoduje s laskavostmi. Miluje odpovědnost a je příkladem respektování a prosazování legality," poznamenal Svatý otec ve své katechezi. Poukázal na to, že toto je cesta ke spravedlnosti a protilátka na korupci. Jak zdůraznil, tudy vede cesta k vymýcení korupce a zločinnosti. “Nikdo z nás neví, zda je v našem světě spravedlivých lidí mnoho, nebo zda jsou vzácní jako drahocenné perly. Jisté je, že jsou to lidé, kteří svolávají milost a požehnání jak na sebe, tak na svět, v němž žijí," poznamenal papež.
Zdroj: vatican.va