Během včerejší generální audience Svatý otec hovořil o tom, že svoboda v Evropě je ohrožena, protože lidé dávají přednost konzumnímu způsobu života a individualismu před budováním rodin a společenství.
V souvislosti se svou návštěvou maďarské Budapešti ve dnech 28.-30. dubna požádal papež přítomné na audienci, aby přemýšleli o "důležitosti zachování kořenů, protože jen když půjdou do hloubky, větve porostou vzhůru a přinesou ovoce".
Své zamyšlení nad třídenní cestou do hlavního města Maďarska zahájil připomenutím křesťanských kořenů této evropské země a způsobů, jakými byly ve 20. století zkoušeny. "Jejich víra, jak jsme slyšeli z Božího slova, byla zkoušena ohněm," řekl a připomněl těžké období komunismu, kdy byli křesťané, biskupové, kněží, řeholníci i laici pronásledováni, zbaveni svobody nebo zabiti.
"Ale i když se jim pokoušeli pokácet strom víry, kořeny zůstaly neporušené," řekl a poukázal na nezlomnost "skryté církve" v Maďarsku. "Tomuto pronásledování během komunismu předcházel nacistický útlak s tragickou deportací velkého počtu židovského obyvatelstva. V kruté genocidě se však mnozí vyznamenali svým odporem a schopností ochránit oběti. Toto bylo možné, protože kořeny soužití byly pevné. Společná pouta víry a lidí tak napomohla návratu svobody," dodal papež
Citujíc svatého Jana Pavla II. hovořil papež František také o "mnoha maďarských světcích a hrdinech, obklopených zástupy skromných a pracovitých lidí". Upozornil zejména na úctu maďarského svatého Štěpána k Panně Marii. "Chtěl bych připomenout oddanost Maďarů svaté Matce Boží. Zasvětil ji první král svatý Štěpán, z úcty ji oslovovali bez vyslovení jejího jména a nazývali ji pouze titulem Královna," řekl papež František. "Královně Uher tedy svěřujeme tuto drahou zemi; Královně míru svěřujeme budování mostů spojujících svět; Královně nebes, kterou oslavujeme v této velikonoční době, svěřujeme svá srdce, aby byla zakořeněna v Boží lásce," uzavřel Svatý otec.
V pozdravu k polským poutníkům Svatý otec zdůraznil, že Polsko, stejně jako nedávno navštívené Maďarsko, Marii prohlásilo za svou Královnu. Slavnost Panny Marie, Královny, se v Polsku slaví 3. května:
„Vzývejte její přímluvu za vaše země i celou Evropu a proste za vytrvalost ve víře, jednotu a spolupráci, avšak především za mír, a to zejména na sousední Ukrajině.“
Redakčně upraveno