V rozhovoru zveřejněném ve středu pro agenturu Associated Press (AP) označil papež František německou synodální cestu za elitářskou a neužitečnou. Podle Svatého otce přináší do církevních procesů ideologickou hrozbu.
Šestaosmdesátiletý papež se postavil proti německé synodální cestě, která podle něj není synodou. V nedávném rozhovoru pro americkou agenturu AP ji srovnával se Synodou o synodalitě, která probíhá v celosvětové církvi a podle papeže by právě ta měla "pomoci této elitářské (německé) cestě, aby neskončila zle, ale aby byla také začleněna do církve." Papeži vadí, že do procesu nebyl zahrnutý celý Boží lid.
"Když se do církevních procesů zapojí ideologie, Duch Svatý se odebere do ústraní, protože ideologie přemáhá Ducha Svatého," řekl v obsáhlém rozhovoru. Své znepokojení veřejně vyjádřili také další církevní představitelé z mnoha zemí světa. Obavy z "nečistého schizmatu" v Německu v posledních měsících vzrostly, protože organizátoři synodální cesty odmítli návrh Vatikánu, aby byl proces ukončen..
Také se ukázalo, že účastníci procesu rozhodně nejsou jednotní. Pět německých biskupů se obrátilo na Vatikán ohledně "znepokojení" ze synodální rady, kterou si jako kontrolní orgán v září 2022 odhlasovali. Synodální rada má trvale dohlížet na německou církev, ale Vatikán v dopise zveřejněném 23. ledna uvedl, že Němci nejsou oprávněni tuto radu vůbec zavádět. List členům německé synodální cesty schválil i papež František.
Německá synodální cesta čelí od svého počátku, kdy byla kardinálem Reinhardem Marxem v roce 2019 zahájena, mnoha kontroverzím. Delegáti německé synodální cesty hlasovali pro návrhy, které vyzývají ke kněžskému svěcení žen, žehnání osob stejného pohlaví a změnám církevního učení o homosexuálním chování, což vyvolalo celosvětově obavy z hereze a schizmatu.
Redakčně upraveno