Evangelizačnímu působení Ducha Svatého - tedy jeho roli v hlásání církve - věnoval Svatý otec své zamyšlení během středečního setkání s věřícími na Svatopetrském náměstí. Bez modlitby se naše kázání stává „dunícím kovem a zvoněním cimbálů“, varoval Svatý otec.
Papež František se ve středeční katechezi zaměřil na dva základní prvky křesťanského kázání. Jsou jimi: obsah, jímž je evangelium, a nástroj, kterým je Duch Svatý.
Svatý otec upozornil, že slovo „evangelium“ má dva hlavní významy. Je to „dobrá zpráva“, kterou hlásal Ježíš během svého pozemského života. Po velikonočních událostech nabývá slovo „evangelium“ nového významu; je to velikonoční tajemství Spasitelovy smrti a zmrtvýchvstání. Papež zároveň upozornil, že Ježíšovo a později apoštolské kázání zahrnuje všechny morální závazky, které z evangelia vyplývají, počínaje Desaterem a konče „novým“ přikázáním lásky. Abychom však neupadli do omylu, kdy zákon stavíme nad milost a skutky nad víru, je třeba vždy znovu začínat hlásáním toho, co pro nás Pán Ježíš udělal. František, s odkazem na apoštolskou exhortaci Evagelii gaudium, připomněl, že vše, včetně morálních důsledků, se odvíjí od tohoto hlásání neboli kerygmatu.
Jak zdůraznil Svatý otec, kerygma by mělo být jádrem každé katecheze, evangelizačních aktivit a každé formy církevní obnovy. Prvenství „hlásání“ vyplývá z jeho „kvality“. Proto je třeba neustále se k tomuto prvotnímu hlásání vracet, naslouchat mu a neopouštět od něj ve jménu čehosi, co by se mohlo jevit jako zásadnější formace.
Papež František dodal, že evangelium musí být hlásáno „mocí Ducha Svatého“ (1 Petr 1,12). „Hlásat s pomazáním Ducha Svatého znamená předávat vedle myšlenek a učení také život a hluboké přesvědčení,“- zdůraznil papež. Zároveň poukázal na dvě věci, které závisí na nás. První z nich je modlitba. Duch Svatý totiž sestupuje na toho, kdo se modlí. Druhou věcí je „nekázat sebe, ale Pána Ježíše“. “Není nutné to příliš rozvádět, každý, kdo je zapojen do evangelizace, dobře ví, co znamená nekázat sám sebe,” podotkl Svatý otec. Jako příklad uvedl schopnost nepodporovat vždy jen pastorační iniciativy spojené s vlastním jménem, ale ochotně spolupracovat s komunitními projekty nebo s těmi, které nám byly svěřeny na základě poslušnosti.
Papež také znovu poukázal na problém příliš dlouhých kázání. Požádal kazatele, aby kázali „myšlenku, cítění a výzvu k činu“ a nemluvili déle než deset minut.
Dodejme ještě, že počínaje dnešní generální audiencí byla mezi jazyky, v nichž je čteno shrnutí papežovy katecheze, zahrnuta také čínština. Svatý otec pozdravil všechny čínsky mluvící věřící přítomné na náměstí i před obrazovkami, a popřál jim radost a pokoj.
Zdroj: vatican.va