Papež František zaslal poselství účastníkům konference, kterou ve středu večer uspořádala vatikánská proticovidová komise společně s Úřadem pro integrální lidský rozvoj a poradenskou sítí Deloitte. Řešení stávající pandemické krize vyžaduje nový přístup, naléhá papež, neboť již bylo promarněno příliš mnoho příležitostí.
„Připravovat budoucnost a budovat regenerativní, inkluzivní a udržitelnou ekonomiku“ – tak znělo téma jednodenního sympozia, jehož konání podnítila snaha o utváření budoucnosti těžící z nejlepších výdobytků vědy, realismu evangelia a solidarity s marginalizovanými, zdůrazňuje papež František v poselství a namísto slavnostních deklarací vybízí ke konkrétnímu úsilí, díky němuž by hospodářství a finance sloužily člověku i matce zemi a měřítkem pokroku byla důstojnost pracujících lidí, vymaněných z chudoby, a nikoli logika zisku, expanze a rychlé návratnosti.
„Pandemie nás nemůže zanechat tam, kde jsme byli předtím,“ konstatuje papež a připouští, že za uplynulé dva roky se vedle promarněných příležitostí objevily nové druhy nespravedlnosti a nerovnosti (nárůst hladu, chudoby a obchodu se zbraněmi; nerovná distribuce vakcín), na něž je nutno reagovat změnou paradigmatu a tvořivým řešením. Odborníci z oblasti ekonomiky a financí zde nesou důležitou odpovědnost, podotýká František, a povzbuzuje účastníky konference ke kolektivnímu úsilí ve službě člověku a stvoření. Jednání expertů z Deloitte Global a zmíněných vatikánských institucí, které se zaměřilo na analýzu nynější pandemie a nedostatečnosti nynějších ekonomických a sociálních systémů, se pak uskutečnilo za zavřenými dveřmi.
(jag)