Svatý otec vyzval pracovníky církevních médií, aby používali jazyk a komunikační technologie v souladu s aktuálními postoji církve. Povzbudil je, aby jejich tématy byl mezináboženský dialog, lidská důstojnost nebo násilí, nehledě na to, jak moc jsou tato témata nepopulární.
Papež své postřehy pronesl 4. ledna na audienci delegace Spolku katolických publicistů Německa u příležitosti 75. výročí jeho založení. Podle Vatican News uvedl, že mezináboženský dialog, ekumenismus a obrana míru, svobody a lidské důstojnosti by měly být cílem novinářů, zejména pokud jde o katolíky.
"Kolik konfliktů je podníceno falešnými zprávami nebo pobuřujícími výroky v médiích místo toho, aby byly překonány dialogem! Proto je o tolik důležitější, abyste užívali jazyk správně," uvedl papež ve své promluvě, kterou delegaci předal písemně. Zmínil v ní čtyři pilíře, které mají katolíci v médiích uplatňovat v praxi: podporovat dialekt míru a porozumění, budovat mosty a být připraveni naslouchat a komunikovat s respektem vůči druhým a jejich postojům.
Poznamenal také, že katoličtí novináři mají zásadní roli v situacích, kdy dochází ke sporům. Jsou zodpovědní za poskytování správných informací, které nebudou stavět lidi proti sobě, budou přispívat k míru ve společnosti a k vzájemnému porozumění.
Svatý otec důrazně žádal katolické novináře, aby nebyli sebestřední, ale aby překračovali své hranice a přinášeli křesťanské poselství do všech oblastí života. Apeloval na využití obrovských možností platforem a komunikačních nástrojů, které má moderní svět k dispozici.
Varoval, že církev, která se zabývá především sama sebou, trpí vlastní sebestředností, ale ocenil pracovníky médií, že poukazují i na příběhy a tváře těch, jimž se věnuje málo pozornosti nebo vůbec žádná. Média by podle něj měla vždy myslet na lidi, zejména chudé a prosté. "I když to znamená jít proti proudu," uzavřel poselství papež František.