Papež František během středeční katecheze v aule Pavla VI. mluvil o evangelizaci. Zdůraznil důležitou roli matek při předávání víry dalším generacím a na příběhu zjevení Panny Marie Guadalupské Juanu Diegovi ilustroval, že je třeba při předávání radostné zvěsti snášet zlo.
Papež ve své katechezi o evangelizaci hovořil o tom, jak zjevení Panny Marie Guadalupské v roce 1531 pomohlo šířit evangelium po celé Americe, a chválil ji jako inspirativní vzor mateřství a inkulturace.
"Panna Maria Guadalupská ... se zjevuje oblečená v oděvu domorodých národů, mluví jejich jazykem, přijímá a miluje místní kulturu. Maria je Matka a pod jejím pláštěm najde své místo každé dítě. V ní se Bůh stal tělem a skrze Marii se nadále vtěluje do života národů," řekl papež František při generální audienci v aule Pavla VI.
"Panna Maria ve skutečnosti hlásá Boha tím nejvhodnějším jazykem, mateřštinou. A také k nám Panna Maria promlouvá naší mateřštinou, tou, které dobře rozumíme. ... A já bych chtěl poděkovat mnoha matkám a babičkám, které předávají evangelium svým dětem a vnoučatům: víra se předává se životem, proto jsou matky a babičky prvními evangelizátory."
Když se Panna Maria Guadaloupská 12. prosince 1531 zjevila Juanu Diegovi na kopci Tepeyac v Mexiku, řekla mu: "Ať tě nic neděsí a netrápí tvé srdce: [...] Nejsem tu já, já, která jsem tvá matka?" Papež František tento citát vyzdvihl jako příklad toho, jak nás Panna Maria vždy "utěšuje, nutí nás jít kupředu a umožňuje nám tak růst jako dobrá matka, která, zatímco následuje kroky svého syna, ho vypouští do výzev světa. Panna Maria si vždy vybírá ty, kteří jsou prostí, na kopci Tepeyac v Mexiku, stejně jako v Lurdech a Fatimě: když k nim mluví, mluví ke všem, jazykem vhodným pro všechny, srozumitelným, jako byl Ježíšův," řekl František.
Při zjevení 9. prosince svěřila Panna Maria Guadalupská Juanu Diegovi úkol jít za biskupem a požádat ho, aby postavil kostel na místě, kde se zjevila. Juan Diego se setkal s velkými potížemi, když mu biskup neuvěřil a odmítl ho, vysvětlil papež a zažertoval na adresu biskupů. "Zde je ta obtíž, ta zkouška hlásání: navzdory horlivosti přijde nečekané, někdy od samotné církve. K hlásání vlastně nestačí svědčit o dobru, je třeba umět snášet zlo," řekl papež František. "Křesťan koná dobro, ale snáší zlo. Obojí jde ruku v ruce, život je takový. I dnes, na tolika místech, inkulturace evangelia a evangelizace kultur vyžaduje stálost a trpělivost, nebát se konfliktů, neztrácet srdce. Mám na mysli země, kde jsou křesťané pronásledováni, protože jsou křesťané a nemohou v klidu praktikovat své náboženství."
Papež František zdůraznil, že to byla právě Panna Maria, která povzbudila svatého Juana Diega, aby v této chvíli zkoušky vytrval. A jeho poslušnost Mariinu poselství vedla k zázračnému obrazu na jeho tilmě (= svrchní aztécký oděv, pozn. redakce) , který je dnes k vidění v bazilice Panny Marie Guadalupské v Mexico City.
Panna Maria požádala Juana Diega, aby šel na vyprahlý vrchol kopce natrhat květiny, vysvětlil. "Byla zima, ale Juan Diego přesto našel několik krásných květin, vložil je do svého pláště a nabídl je Matce Boží, která ho vyzvala, aby je odnesl biskupovi jako důkaz. Šel, trpělivě čekal, až na něj přijde řada, a nakonec v přítomnosti biskupa otevřel svou tilmu ... aby ukázal květiny – a hle! Na látce pláště se objevil obraz Panny Marie, mimořádný a živý obraz, který známe. To je Boží překvapení. Ochota a poslušnost mohou vykonat něco nečekaného, kdy a jakým způsobem, nemůžeme předvídat.
Zdroj: CNA