Papež František: Hlásání vlastní víry není proselytismus

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 6. 2024, 13.33

Svoboda náboženského vyznání zahrnuje možnost nabízet druhým svou vlastní víru, řekl papež skupině muslimů z italské Boloně. Upřesnil, že se jedná o svobodu nabízet, a nikoli o vnucování nebo proselytismus, který, jak vysvětlil, spočívá ve vyvíjení nátlaku nebo používání hrozeb. Vyloučeny jsou také výhody finanční nebo pracovní povahy nebo zneužívání lidské nevědomosti. Stejně tak by sňatek s vyznavačem jiného náboženství neměl být vnímán jako příležitost k jeho obrácení na vlastní víru, dodal papež.

image:Image 59/source/orig/58676_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-43.jpeg
Giotto, Svatý František se sultánem

Při audienci pro skupinu muslimů z Boloně František připomněl, že Ježíš nás učí přijímat se navzájem jako bratři. To platí zejména pro židy a muslimy, kteří uctívají jediného Boha a různými způsoby se odvolávají na Abraháma jako na svého otce ve víře. "V dnešním světě je naše dosvědčování bratrství nezbytné a velmi cenné," řekl Svatý otec.

Dodal, že jako věřící musíme být otevření a vstřícní i vůči těm, kdo naši víru nesdílejí, protože i oni stejně jako my patří do jedné lidské rodiny.

Papež zdůraznil, že upřímný a uctivý dialog mezi křesťany a muslimy je pro nás povinností, pokud chceme být poslušní Boží vůli. "Vždyť vůlí Otce je, aby se jeho děti navzájem milovaly, pomáhaly si, a pokud mezi nimi vzniknou nějaké obtíže nebo neshody, aby se s pokorou a trpělivostí dohodly," dodal František. Zdůraznil, že dialog mezi křesťany a muslimy vyžaduje skutečné uznání důstojnosti a práv toho druhého. A nejdůležitějším z těchto práv je svoboda svědomí a náboženského vyznání, což znamená, že každý člověk musí být zcela svobodný v tom, co se týká jeho náboženského směřování.

Zdroj: Vatican News - polská sekce

Papež František

image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.