Svoboda náboženského vyznání zahrnuje možnost nabízet druhým svou vlastní víru, řekl papež skupině muslimů z italské Boloně. Upřesnil, že se jedná o svobodu nabízet, a nikoli o vnucování nebo proselytismus, který, jak vysvětlil, spočívá ve vyvíjení nátlaku nebo používání hrozeb. Vyloučeny jsou také výhody finanční nebo pracovní povahy nebo zneužívání lidské nevědomosti. Stejně tak by sňatek s vyznavačem jiného náboženství neměl být vnímán jako příležitost k jeho obrácení na vlastní víru, dodal papež.
Při audienci pro skupinu muslimů z Boloně František připomněl, že Ježíš nás učí přijímat se navzájem jako bratři. To platí zejména pro židy a muslimy, kteří uctívají jediného Boha a různými způsoby se odvolávají na Abraháma jako na svého otce ve víře. "V dnešním světě je naše dosvědčování bratrství nezbytné a velmi cenné," řekl Svatý otec.
Dodal, že jako věřící musíme být otevření a vstřícní i vůči těm, kdo naši víru nesdílejí, protože i oni stejně jako my patří do jedné lidské rodiny.
Papež zdůraznil, že upřímný a uctivý dialog mezi křesťany a muslimy je pro nás povinností, pokud chceme být poslušní Boží vůli. "Vždyť vůlí Otce je, aby se jeho děti navzájem milovaly, pomáhaly si, a pokud mezi nimi vzniknou nějaké obtíže nebo neshody, aby se s pokorou a trpělivostí dohodly," dodal František. Zdůraznil, že dialog mezi křesťany a muslimy vyžaduje skutečné uznání důstojnosti a práv toho druhého. A nejdůležitějším z těchto práv je svoboda svědomí a náboženského vyznání, což znamená, že každý člověk musí být zcela svobodný v tom, co se týká jeho náboženského směřování.
Zdroj: Vatican News - polská sekce