Papež František dnes pokračoval v návštěvě Belgie. Ráno se setkal s belgickým králem Filipem a jeho chotí Mathilde na zámku Laeken, poté s premiérem Alexanderem De Croo. Následovalo setkání s představiteli občanské společnosti země. Ve svém projevu Svatý otec vyzdvihl místo Belgie v centru Evropy a odsoudil sexuální zneužívání ze strany duchovních jako „ostudu církve“. Odpoledne se papež setkal s univerzitními profesory Katolické univerzity v Lovani, které vyzval, aby neúnavně hledali pravdu a rozšiřovali hranice poznání.
Ve svém projevu v rámci prvního dne návštěvy v Belgii, který byl určený pro představitele občanské společnosti, ocenil papež František tuto zemi jako most „mezi kontinentem a britskými ostrovy, mezi germánskými a francouzsky mluvícími oblastmi, mezi jižní a severní Evropou“. "Evropa potřebuje Belgii, aby jí připomínala její historii národů a kultur, katedrál a univerzit, ale také temná období válek, kolonialismu a vykořisťování. Evropa potřebuje Belgii, aby mohla pokračovat na cestě míru a bratrství mezi svými národy," uvedl papež.
Svatý otec ve svém projevu k představitelům společnosti rovněž zdůraznil úlohu církve, která pomáhá čelit výzvám a těžkostem nikoli s lehkovážným nadšením nebo bezútěšným pesimismem, ale s jistotou, že lidstvo, milované Bohem, není odsouzeno k pádu do nicoty, ale je věčně povoláno k dobru a míru.
Upřímně také uznal, že církev při plnění svého poslání musí přiznat nedostatky svých členů, které se objevují v průběhu dějin. Papež uvedl zejména tragickou problematiku zneužívání dětí, která je podle něj v církvi "pohromou" a zároveň zdůraznil pevné odhodlání církve tento problém řešit „nasloucháním a doprovázením zraněných a realizací preventivního programu na celém světě“.
Papež František rovněž připomněl praxi „nucených adopcí“, která byla rozšířena v polovině dvacátého století, a zároveň uznal, že tato praxe byla často prováděna s dobrými úmysly..
Svatý otec svůj projev zakončil připomenutím motta své návštěvy „En route, avec Esperance“ (Na cestě s Nadějí). „Naděje“ se podle něj píše s velkým písmenem právě proto, aby se ukázalo, že není druhořadá, ale naopak je darem od Boha, který nosíme v srdci. „Chtěl bych vám tedy zanechat následující přání pro vás a pro všechny, kteří žijí v Belgii. Kéž si vždy vyprošujete tento dar od Ducha Svatého a přijímáte ho, abyste společně s nadějí kráčeli po cestě života a dějin“.
Setkání papeže s profesory se uskutečnilo na Katolické univerzitě v Lovani, od jejíhož založení příští rok uplyne 600 let. Svatý otec se ve svém projevu zamýšlel nad potřebou nabídky integrální formace ze strany katolických univerzit, aby učily "interpretovat současnost a plánovat budoucnost". Univerzity jsou podle něj hnacím motorem hledání myšlenek a inspirace, protože kulturní formace není nikdy pevně daná.
Ve svém poslání přinášet evangelium do kultury musí katolické univerzity rozšiřovat hranice poznání a vytvářet kritický prostor, který rozumí životu a zároveň o něm mluví. Podle papeže naše moderní společnost odmítá hledat pravdu, ztratila vášeň pro její hledání, ale hledá pouze pohodlí, které nakonec vše srovná a relativizuje. „Stejně tak hrozí nebezpečí, že nás bude přitahovat snadná, nenáročná a pohodlná 'víra', která nic nezpochybňuje,“ dodal.
Další druh hranice, kterou je třeba překonat, se podle papeže týká „bezduchého racionalismu“, který vše redukuje na to, co je hmotné a viditelné. „Tímto způsobem ztrácíme smysl pro úžas, schopnost žasnout, což nás vybízí k pohledu za obzor, k pozvednutí očí k nebi, k objevení oné skryté pravdy, která odpovídá na tak zásadní otázky, jako je například: Proč jsem naživu? Jaký je smysl mého života?“
Papež František také pochválil Katolickou univerzitu v Lovani za to, že přijímá uprchlíky při jejich hledání lepšího domova a pravdy. „Potřebujeme kulturu ponořenou do našeho světa jako dobrý 'kvas', který přispívá ke společnému dobru lidstva.“ Na závěr vyzval univerzitní profesory, aby pomáhali budovat soucitnou a inkluzivní kulturu, která se stará o slabé. „Udržujte tento plamen při životě; rozšiřujte hranice! Buďte neúnavnými hledači pravdy a nedovolte, aby vaše nadšení ochablo, abyste nepodlehli intelektuální letargii.“
Po návratu na nunciaturu se papež František setkal se 17 oběťmi zneužívání ze strany duchovních v Belgii. V průběhu setkání, které trvalo více než dvě hodiny, mohli papeži přiblížit své příběhy a bolesti a hovořit o svých očekáváních ohledně angažovanosti církve v boji proti zneužívání.
Papež obětem naslouchal a vyjádřil vděčnost za jejich odvahu vystoupit a zároveň uznal zahanbení, že jako děti musely trpět kvůli kněžím, kterým byly svěřeny do péče.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce, Tiskové středisko Svatého stolce, redakčně upraveno