V závěru dnešní generální audience a v souvislosti s blížícím se smutným výročím ruské invaze na Ukrajinu papež František opětovně naléhal na konkrétní úsilí, které by ukončilo tento konflikt a trýzeň ukrajinského národa. „Dokáže Hospodin odpustit tolik zločinů a násilí?“, tázal se František. „Náš Bůh je Bohem pokoje“, zdůraznil.
Na prahu postní doby Svatý otec nezapomíná na válku na Ukrajině: při generální audienci v aule Pavla VI., poté, co pronesl další katechezi o evangelizačním zápalu, vyslovil nový, důrazný apel:
„Drazí bratři a sestry, pozítří, 24. února, uplyne rok od invaze na Ukrajinu, od začátku této absurdní a kruté války. Smutné výročí! Počet mrtvých, zraněných, uprchlíků a vysídlených osob, destrukce, ekonomické a sociální škody hovoří za vše. Může Pán odpustit tolik zločinů a tolik násilí? On je Bohem pokoje. Zůstaňme nablízku sužovanému ukrajinskému lidu, který stále trpí. A ptejme se sami sebe: bylo učiněno vše, co bylo možné, aby se válka zastavila? Vyzývám ty, kdo mají moc nad národy, aby se konkrétně zavázali k ukončení konfliktu, k dosažení příměří a k zahájení mírových jednání. To, co je postaveno na troskách, nikdy nebude skutečným vítězstvím!“
Papež František se v pozdravech k jednotlivým jazykovým skupinám poutníků zmínil rovněž o misionářích, kteří po celém světě horlivě hlásají evangelium, a poukázal na iniciativu „Misionáři pro postní dobu“, podporující polské misionáře modlitbou a postem. Toto dílo, jak vyzdvihl, je „určeno také těm, kteří zůstali na válkou zničené Ukrajině“ a přináší podporu a naději obyvatelům této sužované země. Papež dále vyzval k dobročinnosti a modlitbě v pozdravu k poutníkům z Brazílie, kterou v posledních dnech postihly silné záplavy, zejména na podporu těch lidí „kteří trpí přírodními katastrofami nebo válkami“. V pozdravu k chorvatsky hovořícím poutníkům papež vybídl mladé lidi, aby „stále více lnuli ke Kristu“, a žili tak naplno. „Církev s vámi počítá: buďte vždy velkorysí, odvážní a plní naděje“, řekl jim. A konečně František vyzval k očistě srdce při přípravě na Velikonoce:
„Kéž nás postní cesta dovede k velikonoční radosti se srdci očištěnými a obnovenými milostí Ducha svatého, kterého prosíme, aby nám vnukl způsoby a prostředky, jak být svědky Boží útěchy a činiteli smíření mezi našimi bratry a sestrami, abychom podpořili mír v naší společnosti. Kéž nás Duch svatý osvítí a pomůže nám svědčit o prvenství Boha v našem životě: Boha, který nás miluje, utěšuje a překonává každou opuštěnost“.
Znělo papežovo přání na dnešní Popeleční středu.