Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František: Bůh mluví v tichu, vyprošujeme pro synodu dar naslouchání

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 9. 2023, 20.24
TiskTisk

Věřící pocházející z celého spektra denominací se sešli dnes, 30. září, na Svatopetrském náměstí, aby svěřili nadcházející generální shromáždění synody Duchu Svatému. Papež František se ke konci vigilie zamýšlel nad tématem ticha a zdůraznil zejména tři hodnoty, které jsou podle něj zásadní pro dnešní křesťany.

image:Image 43/source/orig/42251_synod-34.jpeg
Vatican Media

Ticho a Boží hlas

"Ticho stojí na začátku i na konci Kristovy pozemské existence. Slovo se stalo 'tichem' v jeslích i na kříži, v noci Narození i v noci svého umučení," řekl papež František v úvodu své promluvy. Skutečně, poznamenal, zdá se, že Bůh dává přednost tichu před křikem, pomluvami a hlukem. Když se zjevuje proroku Eliášovi, Bůh se nezjevuje ve větru, zemětřesení nebo ohni, ale v tichém, klidném hlase. "Pravda koneckonců," řekl papež František, "nepotřebuje hlasité výkřiky, aby se dostala k lidským srdcím. Z tohoto důvodu," řekl, "se i my jako věřící potřebujeme oprostit od tolika hluku, abychom slyšeli jeho hlas. Jedině v tichu totiž zaznívá jeho slovo."

Ticho a život církve

Svatý otec se poté zaměřil na Skutky apoštolů, podle nichž po Petrově řeči na jeruzalémském koncilu celé shromáždění mlčelo. "To nám připomíná, že mlčení v církevním společenství umožňuje bratrskou komunikaci; teprve když se odmlčíme, abychom naslouchali druhým, je Duch Svatý schopen propojit názory," řekl ve své promluvě papež František a povzbudil shromážděné na Svatopetrském náměstí, aby prosili Ducha Svatého, aby účastníky nadcházejících synodních jednání obdařil darem naslouchání.

Ticho a jednota křesťanů

Posledním aspektem mlčení je podle papeže skutečnost, že je nezbytné pro cestu jednoty křesťanů. Je to proto, že mlčení je základem modlitby a ekumenismus začíná modlitbou a bez ní je neplodný. "Čím více se společně obracíme k Pánu v modlitbě, tím více cítíme, že je to on, kdo nás očišťuje a sjednocuje nad rámec našich rozdílů," uzavřel zamyšlení nad tichem Svatý otec.

Shrnutí

Papež František zakončil svůj projev modlitbou, abychom se znovu naučili mlčet: naslouchat hlasu Otce, Ježíšovu volání a Duchu Svatému. "Prosme, aby synoda byla kairósním bratrstvím, místem, kde Duch Svatý očistí církev od pomluv, ideologií a polarizace. Kéž bychom jako mudrci uměli v jednotě a tichu uctívat tajemství Boha, který se stal člověkem, s jistotou, že čím blíže jsme Kristu, tím jednotnější budeme mezi sebou," modlil se František na závěr ekumenické vigilie.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Synoda 2021–2024 Papež František Ekumenismus

Mohlo by vás zajímat

image:Image Vězení s klíčem uvnitř
Vězení s klíčem uvnitř Kateřina Lachmanová
Cena: 197 Kč
image:Image Znamení a symboly katolické víry
Znamení a symboly katolické víry Les Miller
Cena: 125 Kč
image:Image Až na vrchol
Až na vrchol Pablo Dominguez Prieto
Cena: 176 Kč
image:Image Hledání jakosti
Hledání jakosti Michal Altrichter
Cena: 108 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou