Papež po nedělní modlitbě Anděl Páně 10. prosince připomněl výročí podpisu dokumentu, který je základem ochrany lidských práv. Uvedl, že je nablízku všem, kteří bojují za ty, s nimiž se nepočítá.
“Je to cesta, na které bylo učiněno mnoho kroků vpřed, ale zároveň jich ještě spousta chybí,“ tak připomněl papež František po modlitbě Anděl Páně 75 let od podepsání Všeobecné deklarace lidských práv. Dokument byl podepsán 10. prosince 1948. "Závazek k lidským právům nikdy nekončí!", zopakoval František, který uvedl, že je nablízku všem, kdo bez proklamací a osobně bojují za obranu práv těch, se kterými se nepočítá.
"Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní," stojí v prvním článku deklarace, kterou v Paříži v roce 1948 podepsalo 48 členských států nově vzniklé Organizace spojených národů. Tento text, který je nedílnou součástí Charty OSN a který se skládá z 30 článků chránících různé rozměry osobnosti, od rovnosti před zákonem přes zákaz otroctví a mučení až po právo na práci, rodinu a vzdělání, sice sám o sobě není formálně mezinárodní smlouvou a není právně závazný, ale je základem mezinárodního lidského práva a inspiroval a poskytl rámec pro více než 70 humanitárních smluv, které jsou v platnosti dodnes.
Pětasedmdesát let po podpisu dokumentu, napsal tajemník OSN Antonio Guterres, že deklarace je stále plánem, který pomáhá ukončit války, zacelit rozpory a podporovat život v míru a důstojnosti pro všechny. Nicméně, svět se této cesty nedrží. “Chudoba a hlad rostou. Zhoršují se nerovnosti a roste autoritářství. Dnes je důležitější než kdy jindy prosazovat a respektovat všechna lidská práva: sociální, kulturní, ekonomická, občanská a politická, která nás všechny chrání," zdůrazňuje Guterres a připomíná také důležitost dosažení rovnosti žen a mužů a to, že klimatická krize je krizí lidských práv, která nejvíce dopadá na ty nejzranitelnější. Výzva je proto adresována lidem na celém světě, aby prosazovali a respektovali lidská práva, každý den, pro každého a všude.
Zdroj: Vatican News, italská sekce