Papež apeluje na mezinárodní společenství, aby pomohlo obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii. V promluvě, kterou kvůli silnému nachlazení předal mladým kněžím a mnichům pravoslavných církví, které dnes přijal ve Vatikánu, papež vysvětluje tři rozměry ekumenické cesty a žádá, aby stranické zájmy nebránily jednotě mezi křesťany.
Pouť, dialog a touha: to jsou tři prvky ekumenické cesty, cesty křesťanů k plnému společenství. Papež František na to upozornil mladé kněze a mnichy východních pravoslavných církví, které přijal na audienci. Pokud křesťané půjdou společně, vysvětlil papež v promluvě, kterou nepronesl kvůli silnému nachlazení, ale jejíž text předal svým hostům, bude s nimi kráčet Kristus, který jejich cestu doprovodí, motivuje a dovede do konce.
Naopak malomyslnost a sebevztažnost brání křesťanům různých denominací vidět to, co je spojuje, rozpoznat Toho, kdo je spojuje. Jako věřící tedy musíme věřit, že čím více budeme kráčet společně, tím více nás bude tajemně doprovázet Kristus, protože jednota je společná pouť.
Druhým prvkem je dialog: dialog lásky, dialog pravdy, dialog života, pokračuje římský biskup.
To nám ukazuje, že dialog mezi křesťany je založen na Božím slově, které nám Pán Ježíš dává pochopit ve světle svého Ducha.
Třetím prvkem je "toužit po jednotě v modlitbě, celým srdcem a plnou silou, s naléhavostí, bez únavy", protože společná pouť a dialog nestačí, pokud "touha po jednotě vyhasne" a "vše nabude povinného a formálního rázu".
To je možná to, co dnes křesťanům různých vyznání nejvíce chybí: horoucí touha po jednotě, která je přednější než stranické zájmy.
Pokud budou tyto tři dimenze – pouť, dialog a touha – společně žít na ekumenické cestě, uzavírá papež František, povede to k "věrohodnému svědectví o Zmrtvýchvstalém Ukřižovaném" s nadějí, že společenství "poroste v bratrském dialogu, že se v každém obnoví vroucí touha po jednotě". Papežovy myšlenky se poté obracejí k obětem zemětřesení v Sýrii a Turecku.
Někteří z vás pocházejí ze sužované Sýrie; rád bych vyjádřil zvláštní blízkost tomuto drahému lidu, zkoušenému nejen válkou, ale také zemětřesením, které si stejně jako v Turecku vyžádalo tolik obětí a strašlivou spoušť. Tváří v tvář utrpení tolika nevinných lidí, dětí, žen, matek, rodin, doufám, že pro tyto lidi bude učiněno vše, co bude možné, že nebudou existovat žádné důvody ani sankce, které by bránily naléhavé a nezbytné pomoci tamnímu obyvatelstvu.