Papež František dnes přijal účastníky sympozia na téma „Mezinárodní trinitářské solidarity“, které zítra večer uzavře modlitební vigilie za pronásledované křesťany v římském kostele sv. Chrysogona. Ve své promluvě vyzval k vysvobození každého člověka z moderních forem otroctví a vytváření takových životních podmínek, za kterých by nedocházelo k pošlapávání náboženské svobody.
Papež připomenul charisma trinitářů, řádu Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců, tedy otroků či vězňů, který na konci dvanáctého století založili Jan z Mathy a Felix z Valois. Z pohledu Božího slova se zamyslel nad spojením Trojice s otroctvím a citoval první Ježíšovo „kázání“ v nazaretské synagoze poté, co přečet úryvek z proroka Izaiáše popisující jeho poslání: hlásat zajatým propuštění a propustit zdeptané na svobodu (srov. Lk 4,18; Iz 61, 1-2). V Ježíši, který je Otcovým poslem a jedná z podnětu Ducha, promlouvá celá Trojice, zdůraznil papež. Toto dílo vykoupení pokračuje v poslání církve, dodal:
„Ve vašem řádu toto úsilí o vykoupení zajatců našlo výjimečný, takříkajíc doslovný výraz, podobně jako chudoba u sv. Františka. Za vykoupení někoho je třeba zaplatit a vy tuto cenu platíte svým životem, což je krásné. Bohužel se jedná o pronikavě aktuální charisma! Jednak z toho důvodu, že také v naší době, která se honosí zrušením otroctví, ve skutečnosti příliš mnoho lidí, a dokonce též dětí, žije v nelidských, otrockých podmínkách. A jednak kvůli trvalému porušování náboženské svobody, která se někdy pošlapává zjevným a hrubým způsobem a jindy skrytými, jemnými formami.“
Papež ocenil, že charisma trinitářského řádu v současnosti ztělesňuje organizace zvaná „Mezinárodní trinitářská společnost“, která náboženskou svobodu brání dvojím typem činnosti – v prvé řadě pečuje o její oběti a za druhé se věnuje studijnímu prohloubení těchto otázek, kupříkladu v rámci kurzu o náboženské svobodě na Papežské univerzitě Angelicum. V závěru František vyzval otce trinitáře ke spolupráci s jinými institucemi, včetně necírkevních, s nimiž sdílejí tento „ušlechtilý cíl“. Doporučil nicméně, aby si uchovali svou výjimečnost a „nerozředili“ zakladatelské charisma.
Přeložila: Jana Gruberová (kráceno)