František se setkal s příslušníky italské civilní obrany: „Děkuji vám za pomoc a přijetí uprchlíků z Ukrajiny v Itálii, zejména žen a dětí, kteří uprchli před touto absurdní válkou. Dobro nedělá hluk, ale buduje svět. Výzva pro Zemi, která úpí. Když si něco vynucujeme, příroda ukazuje svou krutou tvář.“
"Už nikdy válku!" Tváří v tvář ukrajinskému dramatu, při kterém se rozpadá sen lidí o míru, František opakuje volání Pavla VI. ze 4. října 1965 v OSN. Papež přijal na audienci v Apoštolském paláci členy italské civilní obrany a při pohledu na nouzovou situaci mnoha uprchlíků, kteří utíkají před tím, co označil za "absurdní válku", poznamenal:
"Každá válka znamená vzdání se lidské schopnosti ochraňovat. Popření toho, co je napsáno ve slavnostních závazcích OSN."
Papež, stejně jako při generální audienci 6. dubna, znovu vyzývá OSN a připomíná "svaté právo národů na mír". Dále děkuje příslušníkům a dobrovolníkům civilní obrany za jejich nasazení "při poskytování humanitární pomoci a přijímání uprchlíků z Ukrajiny, zejména žen a dětí, kteří uprchli před touto absurdní válkou, v Itálii".
"Děkuji vám za to, co jste udělali a stále děláte v tichosti. Dobro nedělá hluk, ale buduje svět."
Civilní obrana se věnuje nejen válečným uprchlíkům, ale také obětem klimatických změn nebo lidem ohroženým pandemií Covid-19. Služba, která ukazuje, "jak důležité je setkat se s někým, kdo podá ruku, kdo nabídne úsměv, kdo s vámi stráví čas, kdo vám dá pocit domova".
Papež chválí "dobro" vykonané během nejpalčivějších fází zdravotnické krize: od pomoci nejzranitelnějším rodinám přes doprovázení starých a zranitelných lidí, pomoc chudým a nemocným až po podporu očkovací kampaně, která byla prováděna "kvalifikovaně a bezplatně prostřednictvím dobrovolníků".
V tomto ohledu papež František nabízí "tři body k zamyšlení a k jednání", které vychází ze slova, jež inspiruje samotnou službu: ochrana. "Jste tu proto, abyste chránili lidi, kteří jsou nejvíce vystaveni nebezpečí a křehkosti," zdůrazňuje papež. "Věnujete tomu čas, staráte se a nabízíte své dovednosti a služby. Když se tak děje, společnost se zlepšuje."
“Sloveso "chránit" označuje péči o bratra vůči bratrovi, konkrétní bratrství, střežení života, jeho zachování, bdění nad ním.”
První ochrana, kterou potřebujeme, říká papež, je ta, která "chrání před sociální izolací": "Chraňte, aby nedocházelo k sociální izolaci. Je to velmi důležitý způsob, jak dát hlas naději", zejména v době, kdy se snažíme zotavit z pandemie, která jasně ukázala, jak jsme všichni propojeni a vzájemně provázáni a že "nikdo se nespasí sám".
“Opravdu se nespasíme sami. Musíme pochopit a vidět, že náš život závisí na životě druhých a že dobrota je nakažlivá. Být nablízku svým bratrům a sestrám nás činí lepšími, užitečnějšími a vstřícnějšími. A zároveň se naše společnost stává o něco životaschopnější.”
Papež František hovoří také o druhé ochraně, kterou je třeba podporovat, a tou je ochrana před ekologickými katastrofami. Papež připomíná staré španělské přísloví, které bylo citováno v několika projevech: "Bůh odpouští vždy, lidé odpouštějí někdy, příroda neodpouští nikdy". Současné události dokazují, jak pravdivé je toto staré přísloví: "Klimatické změny naší doby znásobily extrémní projevy počasí s dramatickými důsledky pro civilní obyvatelstvo. Dopad je katastrofální pro lidi, kteří přicházejí o své domovy v důsledku zaplavení vodních toků, tornád, hydrogeologických poruch".
“Země úpí! Země úpí! Když si něco vynutíme, příroda ukáže svou krutou tvář a člověk je zdrcen a nucen vykřičet svůj strach.”
Zásah civilní obrany byl v těchto případech, stejně jako při zemětřeseních, klíčový. "Ochrana je projevem péče o území, které obýváte: jste strážci, kteří zachraňují životy a podporují komunity. Jsme povoláni chránit svět, a ne ho pustošit," uzavírá Jorge Mario Bergoglio.
Konečně existuje třetí způsob ochrany, který má podobu prevence, jíž lze dosáhnout zapojením různých stran odpovědných za správu území.
“Je třeba formovat svědomí tak, aby společné statky nebyly opouštěny nebo přinášely prospěch jen několika málo lidem. A dohlížet na to, aby nežádoucí události nezpůsobily lidem nenapravitelné katastrofy.”
Jde o pomoc při "výchově ke kráse", o "zachování životních příběhů a tradic, kultur a sociálních zkušeností". "Tím," říká papež civilní obraně, "se stáváte umělci naděje, té ctnosti, která je odvážná, která umí hledět dál než k osobnímu pohodlí, k malicherným jistotám a kompenzacím, které zužují obzor, aby se otevřela velkým ideálům, které činí život krásnějším a důstojnějším.
"Chránit tedy znamená starat se," poznamenal František. "Umíme to dělat s laskavostí, jen když si uvědomíme, že především o nás někdo pečuje. Bůh je Otec, stará se o nás a nedopustí, abychom postrádali jeho lásku."
V závěru papež zdůrazňuje jedno slovo: "dobrovolnictví". "Jste dobrovolníci," říká svými slovy, "v Itálii jsem našel tři věci, které jsem nikde jinde neviděl. Jednou z těchto tří věcí je silné dobrovolnictví Italů, silné povolání, silné povolání k dobrovolnictví. Je to poklad, střežte ho, je to váš kulturní poklad, dobře ho střežte."
(pb)