Na závěr modlitby Anděl Páně František požádal o modlitby, které by doprovázely jeho nadcházející apoštolskou cestu ve dnech 24.-30. července, během níž se setká s původními komunitami: "Doufám, že to může přispět k cestě smíření a uzdravení, kterou jsme již nastoupili."
"Kajícná pouť", při níž je třeba sklonit hlavu a poprosit o odpuštění, ale také vztáhnout ruce a obejmout původní obyvatelstvo, které se v minulosti stalo obětí "asimilační politiky", jež způsobila škody i náboženským institucím. Takto z okna Apoštolského paláce papež František na závěr modlitby Anděl Páně hovořil o své nadcházející cestě do Kanady ve dnech 24.-30. července a vrátil se k tomu, aby znovu zdůraznil svůj "smutek" a "blízkost" kanadským domorodým komunitám, s nimiž se - po dialozích na přelomu března a dubna - osobně setká během 38. apoštolské cesty, při níž navštíví čtyři města: Edmonton, Maskwacis, Québec a Iqaluit.
Papež žádá věřící na celém světě, aby tuto návštěvu již nyní doprovázeli modlitbou. Papež také doufá, že tato návštěva "přispěje k cestě smíření a uzdravení, která již byla nastoupena".
"Příští neděli, dá-li Bůh, odletím do Kanady, a proto bych nyní rád oslovil obyvatele této země. Drazí bratři a sestry v Kanadě, jak víte, přijdu mezi vás ve jménu Ježíše, abych objal zejména původní obyvatelstvo. Je smutné, že mnozí křesťané v Kanadě, zejména členové náboženských institutů, přispěli k politice kulturní asimilace, která v minulosti různými způsoby vážně poškodila původní komunity."
Proto papež 28. března na tři dny otevřel dveře Apoštolského paláce skupinám Inuitů, Métisů a Prvních národů:
"Vyjádřil jsem svůj zármutek a solidaritu nad újmou, kterou utrpěli."
Zástupcům domorodých národů František věnoval soukromou audienci, při níž vyslechl jejich prosby a především svědectví starších, kteří na vlastní kůži zažili krutou minulost země, kdy od roku 1880 až do posledních desetiletí 20. století bylo cílem ve státem financovaných ústavech vedených převážně křesťanskými organizacemi vychovávat a obracet na víru mladé původní obyvatele a asimilovat je do tradiční kanadské společnosti.
Sám František při modlitbě Anděl Páně v červnu 2020 vyjádřil své znepokojení, které později konkretizoval svou ochotou přijmout o rok později ve Vatikánu zástupce původních národů (několikrát odložené i kvůli pandemii Covidu). Všichni, původní obyvatelé i biskupové, byli nakonec 1. dubna přijati na slavnostní audienci v Klementinském sále, během níž papež pronesl slova, kvůli kterým se původní obyvatelé vydali na druhý konec světa:
"Jsem velmi zarmoucen. A já se připojuji ke svým kanadským bratrům biskupům a omlouvám se vám. Řekl jsem vám a opakuji: cítím hanbu, smutek a stud za to, jakou roli sehrálo několik katolíků, zejména s odpovědností za výchovu, ve všem, co vám ublížilo, ve zneužívání a neúctě k vaší identitě, vaší kultuře a dokonce i k vašim duchovním hodnotám. To vše je v rozporu s Ježíšovým evangeliem."
Nyní se tedy papež vydává na "kající pouť":
"Doufám, že s Boží milostí mohu přispět k cestě smíření a uzdravení, která již byla nastoupena. Děkuji vám již nyní za veškerou přípravnou práci a za přijetí, které mi chystáte."
Přeložil Petr Vacík