Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Digitální média jsou mocný nástroj i k dosažení míru

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 7. 2022, 11.28
TiskTisk

V dnes zveřejněném poselství účastníkům světového kongresu Signis, který se koná od 15. do 18. srpna v Soulu, papež František říká, že v době, kdy se mediální stránky staly místem toxicity, nenávistných projevů a falešných zpráv, je třeba pomoci mladým lidem, aby je používali s kritickým smyslem, rozlišovali "pravdu od lži, dobro od zla" a ocenili "důležitost práce pro spravedlnost, sociální harmonii a úctu ke společnému domovu".

image:Image 15/source/orig/14370_11238_0_844.jpeg

Ve dnech "poznamenaných novými ohnisky násilí a agrese" je třeba podporovat mír i v digitálním světě, který je často místem "toxicity, nenávistných projevů a falešných zpráv". Papež František svěřuje účastníkům světového kongresu Signis, světového katolického sdružení pro komunikaci, poslání, které je třeba plnit ve virtuálním světě, ale které má hluboký dopad na dnešní realitu. Setkání se odehrává od 15. do 18. srpna v jihokorejském Soulu, "v zemi," píše papež ve svém poselství, "jejíž dějiny evangelizace ukazují sílu psaného slova a zásadní roli laiků při šíření evangelia". Odkazuje na příběh svatého Ondřeje Kima a jeho spolubratří mučedníků před 200 lety: jejich příběh, jak říká František, "vás utvrdí ve vašem úsilí šířit evangelium Ježíše Krista jazykem současných médií".

Digitální média, mocný prostředek dialogu a společenství

Papež poznamenává, že tuto snahu není radno podceňovat: "Revoluce digitálních médií posledních desetiletí se ukázala být mocným prostředkem podpory společenství a dialogu v naší lidské rodině. Během několikaměsíční blokády způsobené pandemií jsme se mohli přesvědčit, jak nás digitální média mohou sjednocovat, a to nejen šířením důležitých informací, ale také překonáváním osamělosti a izolace a v mnoha případech sjednocováním celých rodin a církevních společenství v modlitbě a bohoslužbě."

Závažné etické problémy

Používání digitálních médií, zejména sociálních médií, zároveň vyvolalo řadu "závažných etických otázek", které vyžadují "moudrý a prozíravý úsudek ze strany komunikátorů a všech, kterým záleží na autenticitě a kvalitě lidských vztahů". Někdy se totiž "mediální stránky stávají místem toxicity, nenávistných projevů a falešných zpráv", říká papež František, který to označuje za skutečnou výzvu, kterou je třeba řešit prostřednictvím "mediální výchovy, vytváření sítě katolických médií a boje proti lžím a dezinformacím".

Vzdělávání mladých lidí

Toto úsilí, k němuž jsou vyzváni komunikátoři Signis, má plnou podporu papeže, říká sám František a vyzývá, aby byla věnována zvláštní pozornost "potřebě pomáhat lidem, zejména mladým, rozvíjet zdravý kritický smysl, učit se rozlišovat pravdu od lži, dobro od zla, dobro od zla a oceňovat význam práce pro spravedlnost, sociální harmonii a úctu k našemu společnému domovu".

Digitální inkluze

Římský biskup nezapomíná ani na "mnohé komunity v našem světě, které zůstávají vyloučeny z digitálního prostoru": i pro ně je třeba vyhrnout si rukávy a "učinit z digitální inkluze prioritu", abychom "významně přispěli k šíření kultury míru založené na pravdě evangelia".

Naslouchání "uchem srdce"

V závěru dokumentu papež František připomíná své poselství ke Světovému dni komunikace 2022, které se zaměřuje na naslouchání jako "první a nepostradatelnou složku dialogu a dobré komunikace". Naslouchání, které je třeba provádět "uchem srdce". Právě tento "apoštolát naslouchání" náleží katolickým komunikátorům, píše papež: "Komunikace ve skutečnosti není jen povoláním, ale službou dialogu a porozumění mezi jednotlivci a širšími společenstvími při hledání klidného a pokojného soužití."

Synodální cesta

Naslouchání, potvrzuje nakonec František, je "zásadní" i pro synodální cestu, kterou se v posledních letech vydala celá církev. Papež si přeje "vzájemné naslouchání" a "růst ve vědomí účasti na společenství, které nás předchází a zahrnuje". Tímto způsobem, ujišťuje, bude možné "vytvořit stále více 'symfonickou' církev, jejíž jednota se projevuje v harmonické a posvátné polyfonii".

Přeložil: Petr Vacík

Focusy

Papež František Život z víry Média

Mohlo by vás zajímat

image:Image Hrdinou se člověk nerodí, ale stává
Hrdinou se člověk nerodí, ale stává Jaroslav Šebek
Cena: 494 Kč
image:Image Petr Parléř
Petr Parléř Petr Dvořáček
Cena: 539 Kč
image:Image Evangelium podle Jaroslava Foglara
Evangelium podle Jaroslava Foglara
Cena: 233 Kč
image:Image Tisíce různých cest
Tisíce různých cest Bruno Dolif
Cena: 269 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou