Papež František zaslal poselství Mezinárodní katolické komise pro migraci, jejíž členové se v těchto dnech setkali na plenárním zasedání, z něhož vzejde nový řídící rámec této komise, nové stanovy a nárys budoucí činnosti.
Jak papež připomíná, Mezinárodní katolickou komisi pro migraci založil v roce 1951 ctihodný papež Pius XII. s cílem vytvořit síť mezi biskupskými konferencemi po celém světě, která by jim pomáhala v pastorační službě migrantům a uprchlíkům. Svým charakterem a církevním posláním se tedy komise liší od ostatních organizací působících v občanské společnosti a církvi. Je totiž kolegiálním vyjádřením pastorační činnosti biskupů v oblasti migrace, kteří se ve společenství s papežem podílejí na jeho péči o všeobecnou církev „ve svazku jednoty, lásky a pokoje“ (Lumen gentium, 22). Z tohoto důvodu je v apoštolské konstituci Praedicate evangelium zmíněna a zařazena mezi kompetence Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji (srov. čl. 174 § 2), aby její povaha a poslání byly chráněny v souladu s jejími původními principy, vysvětluje František.
Církevní poslání Mezinárodní katolické komise pro migraci se uskutečňuje ve dvou směrech: vnitrocírkevním a navenek, pokračuje papež. Především je povolána nabídnout kvalifikovanou pomoc biskupským konferencím a diecézím, které musí reagovat na četné a složité migrační výzvy současnosti. Proto se zavazuje podporovat rozvoj a realizaci pastoračních projektů v oblasti migrace a specializované vzdělávání pastoračních pracovníků v oblasti migrace, a to vždy ve službách jednotlivých církví a podle jejich vlastních kompetencí.
Navenek je Komise povolána reagovat na globální výzvy a migrační mimořádné situace cílenými programy, vždy ve společenství s místními církvemi. Jako organizace občanské společnosti má také za úkol prosazovat zájmy na mezinárodní scéně a usilovat o širší mezinárodní povědomí o otázkách migrace s cílem podpořit dodržování lidských práv a prosazování lidské důstojnosti v souladu se sociální naukou církve.
V závěru papež děkuje za sedmdesátiletou práci komise a za současnou reakci na výzvy spojené s masovým vysídlením v důsledku konfliktu na Ukrajině. Jak František upozorňuje, jedná se o největší pohyb uprchlíků v Evropě od druhé světové války. Na druhé straně ovšem připomíná, aby církev nezapomínala na miliony žadatelů o azyl, uprchlíků a vysídlených lidí v jiných částech světa, kteří zoufale potřebují přijetí, ochranu a lásku. Jako církev chceme sloužit všem a usilovně pracovat na budování pokojné budoucnosti, píše papež v poselství adresovaném Mezinárodní katolické komisi pro migraci.