Papež František se ve čtvrtek 28. listopadu zúčastnil plenárního shromáždění Mezinárodní teologické komise a vyzval katolické teology, aby vypracovali teologii synodality, v jejímž středu bude Kristus.
Papež František ocenil práci Mezinárodní teologické komise (ITC) na dokumentu, který má osvětlit vyznání víry nicejského koncilu. Jubileum v roce 2025 připomíná 1 700. výročí prvního ekumenického koncilu, díky kterému vzniklo Nicejské vyznání víry, v němž se uvádí, že "Kristus je stejné podstaty s Otcem", tedy plným a pravým Bohem...
„Takový dokument by se mohl v průběhu Jubilejního roku ukázat jako neocenitelný pro oživení a prohlubování víry věřících a na základě Ježíšovy postavy nabídnout poznatky užitečné pro nové kulturní a společenské paradigma inspirované Kristovým lidstvím,“ řekl během čtvrteční audience s účastníky Svatý otec. Ve stejném duchu papež František vyzval všechny teology, aby do centra svého bádání vždy stavěli Krista a zároveň rozvíjeli teologii synodality. Svatý rok podle něj nabízí příležitost znovu objevit Kristovu tvář a zdůraznil, že teologové musí zůstávat „blízko Ježíšova srdce“, jako to udělal apoštol Jan při Poslední večeři. „Zůstanete-li blízko Pánova srdce, bude vaše teologie přinášet ovoce v církvi i ve světě,“ řekl.
„V Ježíši poznáváme Boží tvář a zároveň tvář lidstva, a tak si uvědomujeme, že jsme syny a dcerami v Synu a vzájemnými bratry a sestrami.“ Toto bratrství, dodal papež, by mělo křesťany vést k podpoře míru a spravedlnosti, zejména ve světě poznamenaném konflikty.
Papež František dále vyzval teology, aby zkoumali důsledky synodality. Apeloval, aby se zamysleli nad ekleziologickým rozměrem synodality se zvláštním důrazem na misijní poslání církve. „Nastal čas udělat odvážný krok vpřed a vypracovat teologii synodality, teologickou reflexi, která může doprovázet synodální proces a otevřít tak dveře nové, kreativnější a odvážnější misijní fázi, inspirované kérygmatem a zahrnující všechny složky života církve.“
Na závěr papež František připomněl teologům, aby neztráceli smysl pro humor, a to ani během náročného každodenního studia.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce, redakčně upraveno