„Drazí bratři a sestry, na začátku nového roku přeji všem pokoj, který zahrnuje veškeré dobro!“ Těmito slovy se Svatý otec obrátili na věřící shromážděné na náměstí sv. Petra 1. ledna 2022, v den, na který připadá slavnost Matky Boží a 55. světový den míru.
Dobrý den, drazí bratři a sestry! Šťastný nový rok!
Vstupme do nového roku tak, že jej svěříme Marii, Matce Boží. Evangelium dnešní liturgie mluví právě o ní a znovu nás přivádí k okouzlení před jesličkami. Pastýři se spěšně vydali k jeskyni a co tam našli? Jak říká text, nalezli "Marii, Josefa a dítě ležící v jeslích" (Lk 2,16). Zastavme se nad touto scénou a představme si Marii, která - jako něžná a starostlivá matka - právě položila Ježíše do jeslí. V tomto položení můžeme spatřit dar, který nám byl dán: Panna Maria si nenechává svého Syna pro sebe, ale daruje nám ho; nedrží ho jen v náručí, ale pokládá ho, a tím nás vybízí, abychom na něj hleděli, přijali ho a klaněli se mu. Takové je Mariino mateřství: narozeného Syna předkládá nám všem. Neustále dáva svého Syna, ukazuje na Syna, nikdy si ho nedrží pro sebe jako své vlastnictví. A tak je tomu po celý Ježíšův život.
A když nám ho beze slov předkládá, vysílá nám úchvatné poselství: Bůh je blízko, je na dosah. Nepřichází s mocí toho, kdo chce být obáván, ale s křehkostí toho, kdo žádá, aby byl milován; nesoudí nás z výsosti trůnu, ale pohlíží na nás zdola, jako bratr, ba dokonce jako syn. Narodil se jako malý a potřebný, aby se nikdo už nemusel za sebe stydět. Právě když zakoušíme svou slabost a svou křehkost, můžeme pocítit, že Bůh je ještě blíž, protože se nám takto představil, jako slabý a křehký. Je to Bůh, který se stal dítětem, narodil se, aby nikdo nebyl vyloučen. Abychom se všichni stali bratry a sestrami.
A tak tedy nový rok začíná s Bohem, jenž nás - v náručí své Matky a položený do jeslí - láskyplně povzbuzuje. Potřebujeme takové povzbuzení. Stále prožíváme nejisté a obtížné časy kvůli pandemii. Mnozí se obávají budoucnosti, tíží je sociální situace, osobní problémy, nebezpečí způsobené ekologickou krizí, nespravedlnost a ekonomická nerovnováha celosvětového dosahu. Při pohledu na Marii se Synem v náručí, myslím na mladé matky a jejich děti, které prchají před válkou a hladomorem nebo čekají v uprchlických táborech. Je jich mnoho! A při rozjímání o Marii, která položila Ježíše do jeslí a dala ho k dispozici všem, si uvědomujeme, že svět se mění a život každého z nás se zlepšuje jen tehdy, když se dáme k dispozici druhým, a nebudeme čekat, že oni přijdou jako první. Pokud se staneme tvůrci bratrství, budeme schopni spřádat vlákna našeho světa, rozervaného válkou a násilím.
Dnes slavíme Světový den míru. Mír „je darem shůry a zároveň plodem společného úsilí" (Poselství ke Světovému dni míru, 1). Musíme o něj prosit Ježíše jako o dar shůry, protože sami ho nedokážeme uchovat. Pokoj můžeme skutečně budovat pouze tehdy, máme-li ho v srdci, pouze tehdy, přijímáme-li ho od Knížete pokoje. Mír je však také naším závazkem, který si od nás žádá první krok a vyžaduje konkrétní činy. Budujeme ho skrze pozornost k nejposlednějším, podporu spravedlnosti a odvahu k odpuštění, která hasí oheň nenávisti. A potřebujeme rovněž pozitivní přístup, abychom - v církvi i ve společnosti - vždycky hleděli nikoli na zlo, které nás rozděluje, ale na dobro, které nás může spojovat! Není třeba klesat na mysli a stěžovat si, ale vykasat si rukávy a budovat pokoj. Kéž nám Matka Boží, Královna míru, na začátku tohoto roku vyprosí svornost v našich srdcích i na celém světě.
-------------------
Po mariánské modlitbě Anděl Páně papež František popřál všem pokoj, který - jak dodal - zahrnuje veškeré dobro. Opětoval novoroční pozdrav italskému prezidentovi Sergiovi Mattarellovi a připomněl Světový den míru, který poprvé slavil sv. Pavel VI. v roce 1968. Poděkoval všem, kdo se u této příležitosti připojují k rozličným iniciativám, a jmenovitě komunitě Sant’Egidio za římskou manifestaci nazvanou “Pokoj všem zemím”.