V současné době má katolická církev celkem 37 učitelů: 4 ženy a 33 mužů, kteří mapují celou historii církve, počínaje sv. Irenejem z Lyonu (3. stol.) až po sv. Terezii z Lisieux (19. stol.). Benedikt XVI. byl již před svým odchodem na věčnost považován za důstojného kandidáta na titul učitele církve.
Co by to obnášelo a je skutečně Benedikt XVI. vhodným kandidátem? Možná by bylo dobré si nejprve zopakovat, kdo je to učitel církve. Běžně se tento titul uděluje při splnění tří podmínek: zjevná svatost kandidáta potvrzená jeho kanonizací, význam pro nauku církve stvrzený rozsáhlým dílem a učením, které zásadně a trvale přispělo k životu církve a zatřetí formální prohlášení církví, obvykle papežem.
Každý učitel je tedy světec. To však neznamená, že je bez hříchu nebo bez úhony. Životy sv. Augustina a dokonce i sv. Terezie z Ávily poměrně jasně ukázaly, že u některých učitelů církve došlo v průběhu života k zásadní konverzi.
Benedikt XVI. rozuměl požadavkům a velmi specifické roli, kterou učitelé církve mají. Sám v roce 2012 jako papež dva jmenoval: abatyši a mystičku z 12. století sv. Hildegardu z Bingenu a kněze z 16. století, svatého Jana z Ávily.
Benedikt XVI. je pravděpodobně jedním z nejvhodnějších kandidátů, aby titul učitele církve získal. Je autorem více než 60 knih, významných encyklik, více než tisícovky odborných článků, mnoha projevů a komentářů a dokonce i modliteb. Je považován za jednoho z největších a nejvěrnějších teologů v dějinách církve a jeho rozsáhlé dílo pokračovalo i po zvolení papežem v roce 2005. Díky tomu stojí po boku takových učitelů církve jako sv. Řehoř Naziánský, sv. Basil Veliký, papež Lev I. Veliký a dokonce i sv. Bonaventura, na jehož učení byl Benedikt XVI. odborníkem.
Kromě toho měl Benedikt, stejně jako učitelé církve, pozoruhodnou schopnost přiblížit to nejhlubší učení víry na úroveň srozumitelnou každému, což je možné jen za předpokladu, že učitel naprosto ovládá danou látku. To jej řadí do společnosti sv. Františka Saleského, sv. Ambrože či sv. Jana Zlatoústého.
A pak je tu Benedikt XVI. jako pedagog. Byl profesorem teologie, jehož velký záběr zahrnoval fundamentální, dogmatickou, biblickou a spirituální teologii. Jako profesor byl natolik nadaný, že jeho doktorandi založili na jeho počest takzvaný Schülerkreis (studentský kroužek). V tomto ohledu se profesor Benedikt XVI. dělí o společnost s takovými velikány jako sv. Albert Veliký či dokonce i sv. Tomáš Akvinský.
Je tedy zřejmé, že papež Benedikt XVI. má patřičný kredit vzdělaného a věrného učence. Druhým požadavkem je, aby byl kandidát kanonizovaným světcem. Na Benediktově pohřbu je objevily nápisy hlásající Santo Subito! stejně jako na pohřbu Jana Pavla II. Teprve čas ukáže, zda takové výzvy povedou k otevření kanonizačního procesu.
Bývá zvykem, že se na spuštění kanonizačního procesu čeká nejméně pět let, i když v případě Jana Pavla II. od toho Benedikt XVI. upustil. Běžný proces kanonizace může trval řadu let, někdy i staletí. Sv. Albert Veliký, který zemřel v roce 1280, byl blahořečen až roku 1622 a kanonizován teprve ve 30. letech 20. století, což byla událost, která otevřela cestu k tomu, aby jej papež Pius XI. ještě téhož roku jmenoval učitelem církve.
Pokud by byl papež Benedikt XVI. někdy kanonizován a prohlášen i učitelem církve, byl by teprve třetím pontifikem (alespoň k dnešnímu dni) po sv. Lvu I. Velikém a sv. Řehoři I. Velikém.
Je třeba učinit ještě mnoho kroků, aby se Benedikt XVI. stal učitelem církve, ale už nyní se mohou katolíci a všichni, kdo hledají pravdu, věnovat jeho učení. Dary tohoto papeže pro celou církev, poznání i moudrost lidstva můžeme oceňovat i bez tohoto oficiálního titulu. Pokud mu jednou bude udělen, půjde o konečné potvrzení toho, co mnozí vědí a v co věří již velmi dlouho.
Přeložila Monika Klimentova, redakčně upraveno