Papež František zaslal vřelé pozdravy a modlitby ke mši svaté za mír sloužené dnes dopoledne 19. července v pařížském kostele Madeleine před blížícím se zahájením Letních olympijských her 2024 v Paříži ve Francii. Přeje si, aby tato sportovní událost přispěla k míru a přátelství ve světě, který to velmi potřebuje.
"Prosím Pána, aby obdaroval všechny, kdo se jakýmkoli způsobem her zúčastní, svými milostmi - ať už sportovce, nebo diváky - a také aby podpořil a požehnal těm, kdo je budou hostit, zejména věřící v Paříži i jinde.“
S tímto ujištěním poslal papež František své pozdravy před blížícími se Letními olympijskými hrami, které bude hostit francouzská Paříž od 26. července do 11. srpna 2024, ke mši svaté za mír sloužené dnes 19. července v 10 hodin v pařížském kostele Madeleine.
Eucharistická slavnost byla slavena právě v den zahájení olympijského příměří pro pařížské hry, které navrhla Francouzská biskupská konference a pařížská arcidiecéze. Olympijské příměří, odhlasované Organizací spojených národů (OSN), začíná týden před slavnostním zahájením her 26. července a končí týden po skončení paralympiády 8. září.
Mši svaté předsedal arcibiskup Celestino Migliore, apoštolský nuncius ve Francii; koncelebrovali pařížský arcibiskup Laurent Ulrich a biskup z Digne Emmanuel Gobilliard, delegát Francouzské biskupské konference pro olympijské a paralympijské hry. Přítomni byli Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru, diplomaté a sportovní osobnosti.
V poselství zaslaném ve francouzštině pařížskému arcibiskupovi Ulrichovi se papež připojil k úmyslům mše svaté před Olympijskými hrami 2024, které mají v jeho městě brzy začít, a požádal Pána, aby požehnal všem zúčastněným a účastníkům na všech úrovních.
Papež ocenil křesťanská společenství, která se připravují "otevřít naplno“ dveře svých kostelů, škol a domovů pro tuto událost. "Kéž zvláště otevřou dveře svých srdcí, aby skrze vděčnost a velkorysost svého přijetí všem vydávaly svědectví o Kristu, který v nich přebývá a předává jim svou radost," povzbudil je Svatý otec a poděkoval jim také za to, že nezapomínají na nejzranitelnější lidi.
"V širším měřítku doufám, že uspořádání těchto her bude pro celý francouzský národ úžasnou příležitostí k dosažení bratrské harmonie, která umožní, aby se přes rozdíly a protiklady posílila jednota národa.“
Svatý otec také řekl, že se raduje spolu s nimi, protože pořádají prestižní mezinárodní sportovní klání. "Sport je univerzálním jazykem, který překračuje hranice, řeči, rasy, národnosti a náboženství, má schopnost sjednocovat lidi, podporovat dialog a vzájemné přijetí; podněcuje překonávání sebe sama, podporuje ducha nasazení a povzbuzuje věrnost v mezilidských vztazích; vybízí k uznání vlastních hranic a hodnoty druhých.“
"Olympijské hry, pokud zůstanou skutečně hrami, mohou být výjimečným místem setkávání národů, a to i těch nejvíce znepřátelených," podotkl papež.
Pět vzájemně propojených kruhů podle papeže představuje ducha bratrství, který by měl charakterizovat olympijskou událost a sportovní soutěže obecně. Proto vyjádřil přání, aby se pařížská olympiáda stala příležitostí pro všechny, kdo přicházejí z různých zemí světa, aby se navzájem poznávali a oceňovali, aby odbourávali předsudky, aby posilovali úctu tam, kde panuje pohrdání a nedůvěra, a přátelství tam, kde panuje nenávist.“
Svatý otec navrhl, aby olympijské hry podporovaly mír, a ne válku, a uznal, že právě v tomto duchu "antika moudře zavedla příměří během her a moderní doba se pravidelně pokouší tuto šťastnou tradici oživit.“
"V tomto neklidném období, kdy je světový mír vážně ohrožen, si vroucně přeji, aby všem leželo na srdci dodržování tohoto příměří v naději na vyřešení konfliktů a návrat ke smíru. Ať Bůh osvěcuje svědomí vládců ohledně vážné odpovědnosti, která na nich leží a dopřeje jim úspěch a požehnání v jejich úsilí," apeloval papež František.
Svatý otec svěřil úspěšný průběh nadcházejících her sv. Genevieve a sv. Denisovi, patronům Paříže, a Panně Marii Nanebevzaté, patronce Francie.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce