Papež František zaslal poselství účastníkům setkání katolické církve v Amazonii (IV Encontro da Igreja Católica na Amazônia Legal), které se koná od 6. do 9. června v brazilském Santarém. Jak vyzdvihuje, místní amazonské církve dosvědčují zkušenost synodality, k níž je povolána celá církev.
V úvodu listu František připomíná obdobné santarémské setkání, které se uskutečnilo před padesáti lety, a děkuje za plody působení Ducha svatého v amazonské církvi, díky nimž se v Amazonii utvářejí křesťanská společenství, jež jsou „schopna se v této oblasti angažovat a vtělovat se do ní natolik, že církvi propůjčují novou tvář s amazonskými rysy“ (srov. Querida Amazonia, 7).
Toto „santarémské setkání“, pokračuje papež František, vytýčilo směr evangelizace, který poznamenal misijní činnost amazonských komunit a přispěl k vytvoření pevného církevního vědomí. Poznatky z tohoto setkání posloužily také k osvětlení úvah synodních otců na nedávné synodě pro panamazonskou oblast a staly se základem postsynodální apoštolské exhortace Querida Amazonia, kde se na ně poukazuje jako na jeden z „přednostních projevů“ cesty církve s amazonskými národy (srov. QA, č. 61). V takzvaných „prioritních liniích“ setkání v Santarem totiž byly nastíněny sny o Amazonii, které byly potvrzeny na poslední synodě (srov. QA, č. 7), vysvětluje papež.
Papež František dále oceňuje angažovanost jednotlivých církví brazilské Amazonie, které dosvědčují zkušenost synodality jako výrazu společenství, účasti a poslání, k nimž je povolána celá církev. „Buďte odvážní a s důvěrou se otevřete působení Boha, který všechno stvořil, daroval nám sám sebe v Ježíši Kristu (srov. QA, č. 41) a skrze Ducha nás inspiruje k hlásání evangelia s novým nasazením a k rozjímání o kráse stvoření“, vybízí Svatý otec v závěru a svěřuje účastníky amazonského setkání do rukou Panny Marie, Královny Amazonie, která, jak píše, nás nikdy neopouští v našich temných hodinách (srov. QA, č. 111).