Na mezináboženském setkání v mešitě Istiqlal v Jakartě podepsali, ve čtvrtek 5. září, papež František a velký imám společné prohlášení. Dokument se zaměřuje na závazek všech věřících proti násilí a na úlohu náboženství při podpoře míru a jednoty.
Papež František navštívil areál největší mešity v jihovýchodní Asii na mezináboženském setkání v Indonésii, kde s muslimským vůdcem velkým imámem Nasaruddinem Umarem podepsal společné prohlášení Istiqlal 2024 odsuzující násilí. Dokument, pojmenovaný po indonéské národní mešitě Istiqlal, vyzývá náboženské vůdce ke spolupráci v podpoře lidské důstojnosti, mezináboženského dialogu a ochrany životního prostředí.
„Hodnoty vyznávané našimi náboženskými tradicemi by měly být účinně chráněny, abychom porazili kulturu násilí,“ uvádí se v prohlášení. „Naše víra a rituály mají zvláštní schopnost promlouvat k lidskému srdci, a tak podporovat hlubší úctu k lidské důstojnosti.“
Papež František se stal prvním papežem, který 5. září navštívil areál jakartské mešity Istiqlal. Obrovská mešita patří k největším na světě a pojme najednou až 250 000 lidí. Jan Pavel II. navštívil Indonésii v roce 1989 a jako vůbec první papež navštívil mešitu při své návštěvě Damašku v roce 2001.
Cílem mezináboženského setkání bylo podpořit náboženskou toleranci v Indonésii, která čelí problémům spojeným s nárůstem početných islamistických skupin a případy násilí vůči křesťanům. V projevu k zástupcům šesti oficiálně uznaných indonéských náboženství - islámu, buddhismu, hinduismu, konfucianismu, katolicismu a protestantismu - papež František vyjádřil svou vizi mezináboženského dialogu.
"Někdy si myslíme, že setkání mezi náboženstvími je otázkou hledání společného základu mezi různými církevními doktrínami a přesvědčeními. Takový přístup však může skončit rozdělením, protože jednotlivé nauky a dogmata se liší,“ uvedl papež. „To, co nás skutečně sbližuje, je vytváření spojení v rozmanitosti, pěstování pout přátelství, ohleduplnosti a vstřícnosti.“
Svatý otec dodal, že když náboženští představitelé rozvíjejí vzájemné vazby, umožňuje jim to „postupovat společně vpřed a usilovat o stejné cíle: bránit lidskou důstojnost, bojovat proti chudobě a podporovat mír“.
Papež František dorazil do mešity bránou Alfattah, kde ho přivítal velký imám Nasaruddín Umar. Oba poté přešli do nově vybudovaného „tunelu přátelství“, podzemní chodby spojující mešitu s katolickou katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Jakartě, kterou nechala postavit indonéská vláda na podporu dialogu a jednoty.
Před vstupem do „tunelu přátelství“ papež František vyjádřil naději, že se stane „místem dialogu a setkání“. „Doufám, že naše komunity budou stále více otevřené mezináboženskému dialogu a budou symbolem mírového soužití, které je pro Indonésii charakteristické.“
Český překlad prohlášení je k dispozici v příloze.
Zdroj: CNA