Svatý otec zaslal poselství věřícím Dominikánské republiky u příležitosti oslav stého výročí kanonické korunovace Panny Marie Altagracijské, Matky a patronky této země.
„Tato mariánská úcta, kterou tak hluboce prožíváte, je znamením křesťanských kořenů, které charakterizují a oživují vaši zemi“, píše Petrův nástupce Dominikáncům, kteří se chystají „s láskou a vděčností“ oslavit sté výročí kanonické korunovace Panny Marie Altagracijské. Probíhající jubilejní rok vyhlášený k úctě dominikánské patronky skončí 15. srpna.
Papež František vybízí dominikánské věřící, aby „neztráceli odvahu ve svědectví víry, pečovali o lásku k Ježíši a k církvi a posilovali ji po vzoru Panny Marie a na její přímluvu“. Římský biskup zmiňuje přítomnost mons. Edgara Peña Parry, substituta státního sekretariátu, jako svého zvláštního delegáta na oslavách v katedrální bazilice Panny Marie Altagracijské ve městě Higüey : „Požádal jsem ho, aby k nohám naší Matky z Altagracia složil papežův synovský hold, symbolizovaný zlatou růží“, ujišťuje František.
Papež připomíná, že „Bůh nám v Panně dává znamení své blízkosti a nekonečné něhy, s níž se o nás stará“. Podle Svatého otce je „láskyplný pohled Matky na Dítě, které s důvěrou spí na jejím klíně, výzvou, abychom se jejíma očima naučili vidět Ježíše přítomného v našich bližních a abychom si uvědomili, že jsme součástí téže lidské rodiny, která je povolána žít společně v bratrství a solidaritě“.
Papežův pohled se pak obrací k patronce Dominikánců jako k „jisté ruce, která nás podpírá v nesnázích, jež se objevují na naší každodenní cestě“. František vybízí dominikánské věřící, aby „pod její ochranou a záštitou pečovali o plamen naděje, který jim ve víře odkázali jejich předkové, a udržovali jej, v pokoře ho předávali druhým a důvěřovali v Pánovu milost."
Nakonec Petrův nástupce povzbuzuje obyvatele Dominikánské republiky, aby se „nebáli jít společně, navzdory rozdělení a nedůvěře, aby se bratrsky sjednoceni vydali směrem, který Ježíš ukazuje v evangeliu“: „Neváhejte hledat Boží vůli s prostotou, protože On je Otec něhy, který každého objímá a nikdy nás neopouští. Věřte, že jeho božské světlo proměňuje srdce a vede je k setkání s ním a s bratry a sestrami, a věřte, že vás síla Ducha svatého podněcuje k tomu, abyste s radostí a vytrvalostí konali skutky lásky a dobra pro ty, kteří to nejvíce potřebují“.
Papež svůj text uzavírá požehnáním a jako obvykle adresáty žádá, aby se za něj nezapomněli modlit. Dodejme, že jubilejní rok k poctě patronky Dominikánské republiky začal 15. srpna 2021. Dominikánští biskupové tehdy vyzvali „každou rodinu a všechny dominikánské instituce, aby se během roku oslav vždy 21. dne v měsíci zasvětily pod ochranu Panny Marie Altagracijské“. Dominikánská biskupská konference také schválila, aby bylo vyrobeno dvanáct replik obrazu z Altagracia, jedna pro každou diecézi, které putovaly po farnostech a komunitách po celý rok poté, co před předáním diecézím byly požehnány v katedrální bazilice Panny Marie z Altagracia v Higüey.
Ve 20. století byla Panna Maria Altagracijská korunována dvakrát: papežem Piem XI. v roce 1922 a papežem Janem Pavlem II. v roce 1992. V roce 1924 vyhlásil Kongres Dominikánské republiky oslavu Panny Marie Altagracijské za státní svátek 21. ledna, 31. října 1927 jej papež Pius XI. prohlásil za církevní svátek. Dominikánci, a to i nevěřící, vzývají Pannu Marii z Altagracia ve chvílích radosti i smutku.
Celostátní pouť směřuje vždy 21. ledna do katedrály v Higüey a jejím symbolem jsou pomeranče. Toto město v podhůří Východních Kordilér proslavila nejvýznamnější dominikánská církevní památka a nejmodernější stavba v zemi, bazilika zasvěcená patronce země, Nuestra Seňora de la Altagracia. Stavba symbolizuje sepjaté ruce a její zvonice se 45 zvony je největší na západní polokouli. Byla postavena na místě staršího kostela z roku 1572 na místě, kde se ve větvích pomerančovníku zjevila Panna Maria.
(Překlad Jana Gruberová)