Památka Panny Marie, Matky jednoty křesťanů, je od roku 1966 ustanovena jen pro české a moravské diecéze. K této liturgické památce se váže úcta k obrazu, který přinesli sv. Cyril a Metoděj na Velkou Moravu.
Před tímto obrazem Panny Marie v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě byly schváleny slovanské bohoslužebné knihy a Metod byl vysvěcen na kněze. Služebník Boží Antonín Cyril Stojan svěřil „Apoštolát sv. Cyrila a Metoda“, který měl pracovat pro sjednocení Slovanů ve víře, pod ochranu Panny Marie.
Božské mateřství spojuje Pannu Marii s jejím Synem 'a pro své zvláštní úkoly a milosti je také vnitřně spojena s církví', jak zmiňuje II. vatikánský koncil, Konstituce o církvi, č. 63. Už sv. Ambrož učil, že Bohorodička je vzorem církve ve víře, lásce a dokonalé jednotě s Kristem (exp. in Luc. II, 7: PL 15, 1555).
Společná úcta Bohorodičky zůstala trvalým poutem mezi západními a východními křesťany i po jejich rozdělení. Proto také bylo úsilí o obnovení jejich jednoty často svěřováno pod její ochranu, např. v encyklice Lva XIII. 'Adiutricem populi', 5.9.1895. Tuto skutečnost má vyjádřit i liturgické slavení této památky, povolené pro naše diecéze 10. září 1966.
Zdroj: catholica.cz