Pákistán: Křesťan odsouzen k smrti za příspěvek na sociálních sítích

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 7. 2024, 8.29

Pákistánský soud shledal vinným z rouhání dvacetiletého muže ze Sahiwalu, který byl obviněn za to, že na sociálních sítích sdílel obsah považovaný za urážku islámu a jeho proroka. Mladík byl odsouzen k trestu smrti. Proti rozsudku se ohradil biskup Samson Shukardin, hlava katolické církve v Pákistánu.

image:Image 59/source/orig/58960_mesa-de-trabajo-1.png
Biskup Samson Shukardin

Ehsan Shan byl minulou sobotu soudem v Sahiwalu v provincii Paňdžáb odsouzen k trestu smrti za údajné sdílení rouhačského obsahu na sociálních sítích. Rozsudek přišel v návaznosti na loňský útok davu na křesťany.

Biskup Samson Shukardin, předseda Pákistánské biskupské konference v rozhovoru pro katolickou organizaci Aid to the Church in Need (ACN) uvedl: "Toto rozhodnutí je pro nás velmi, velmi bolestné. Mnoho lidí je zklamáno."  Vyzval mezinárodní společenství, aby apelovalo na spravedlnost: "Velké mezinárodní nevládní organizace a organizace pro lidská práva by měly vystoupit a ohradit se proti tomuto rozsudku. To by mohlo mít na vládu velký vliv."

Kněz Khalid Rashid z diecéze Faisalabad uvedl: "Shan se stal terčem útoku. Tento rozsudek odsuzujeme. Je nevinný, protože nemá dobré vzdělání. Pochází z velmi chudé rodiny a netušil, že sdílí škodlivý obsah. Soud v Sahiwalu se dostal pod tlak kvůli teroristům a extremistům, aby vynesl rozsudek o vině. Tyto skupiny soudci vyhrožovaly, a proto takto rozhodl a rozsudek uspěchal. Je to známka nepřiměřeného nátlaku."  P. Rašíd dále poznamenal, že on a advokáti, se kterými úzce spolupracuje, podají odvolání k Vrchnímu soudu v Láhauru.

Rozsudek Sahiwalského soudu přichází během neustále se zhoršujícího pronásledování křesťanů a dalších menšin v Pákistánu a podtrhuje přetrvávající napětí a problémy, kterým čelí pákistánská křesťanská menšina, která se často stává terčem útoků podle přísných zákonů o rouhání. Organizace na ochranu lidských práv tyto zákony dlouhodobě kritizují a tvrdí, že jsou často zneužívány k pronásledování menšin a vyřizování osobních účtů.

Zdroj: Zenitamu.tv

Pronásledování křesťanů