Osmý ročník projektu Otevřené chrámy dal možnost od května do konce října navštívit mimo bohoslužby 47 kostelů a 4 kostelní věže v ostravsko-opavské diecézi. Navštívilo je přes 290 000 návštěvníků, pro které organizátoři připravili také několik novinek. Nejaktuálnější z nich bylo zpřístupnění věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bruntálu od října letošního roku, která bude také zpřístupněna od května v příštím roce.
Sezóna kromě tradiční možnosti navštívit zajímavá místa s průvodcem přinesla i novinky v podobě otevření nových objektů bez průvodců a chrámy přístupné na objednání. „Naším cílem je postupně zpřístupňovat více kostelů i bez průvodců, aby se otevřené kostely stávaly běžnou realitou, podobně jako v některých zemích západní Evropy,“ objasňuje Miroslav Přikryl z Odboru dotačních projektů a církevní turistiky Biskupství ostravsko-opavského a dodává: „Věříme, že otevřený kostel je i důležitým symbolem otevřenosti církve pro každého a že občasné obtíže spojené s provozováním otevřeného kostela jsou bohatě vyváženy přínosem pro celou společnost.“ Projekt již osmým rokem spolufinancoval Moravskoslezský kraj.
Nejnavštěvovanější chrámy s průměrnou návštěvností více než 50 osob za hodinu byly letos poutní kostel na Cvilíně u Krnova a kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Byl také zájem o kostely přístupné na objednání – bezmála 2,5 tisíce lidí využily tuto možnost k návštěvě klášterního kostela v opavském Marianu a podobný počet návštěvníků obdivovalo půvab kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách, kde měli možnost vstupem do kostelní věže vidět kostelní klenbu shora. Celkový počet návštěvníků se vyšplhal na 294 081 – v loňském roce to bylo 243 999. Ale to je jen jedno měřítko úspěšnosti.
Druhým je prožitek, který lidé v kostele získají. Své o tom ví Antonie Vavrová ze Sudic, někdejší kronikářka obce, fotografka a znalkyně historie místního kostela sv. Jana Křtitele: „Od začátku provázím i v Otevřených chrámech. Sudice nejsou úplně klasickým turistickým místem, přijíždí lidé, kteří znají projekt Otevřené chrámy a chtějí se k nám do kostela podívat.“ Podle knihy, do které se příchozí zapisují je vidět, že jej navštívili lidé nejen z diecéze, ale z různých koutů republiky a i ze zahraničí. „Zažila jsem tady také dojemný příběh, protože Sudice byly německá obec a po válce bylo spousta lidí odsunuto a někteří se sem nevrátili, protože bojovali v Německu. Jednu z nich, dnes již starou paní, přivezly děti, aby se sem ještě podívala. Byla hodně dojatá, že se vrátila do míst, kde se narodila, byla pokřtěná a měla první svaté přijímání. To byl pro mě silný příběh,“ vypráví průvodkyně. Recept, jak zaujmout příchozí je podle ní v tom být empatický: „Snažím se odhadnout, zda si chce povídat nebo zůstat v tichu. Oslovím je a přivítám s tím, že pokud se chtějí na něco zeptat, jsem tady. Někdo touží po tom, aby si mohl popovídat, aby se něco dozvěděl, nebo přijde s tím, že už něco o kostele a jeho historii ví. A někdy lidé přijdou a chtějí si jen tak pobýt nebo obejdou kostel a jdou pryč.
Brány většiny chrámů se zavřely, ale to neplatí pro 14 z nich, které zůstávají otevřené po celý rok. V zimních měsících bude zpřístupněn například poutní kostel Panny Marie na Cvilíně u Krnova, katedrála Božského Spasitele v Ostravě, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, nebo třeba dřevěné kostely sv. Michaela Archanděla v Řepištích a dřevěný kostel Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích u Karviné. Otvírací dobu nebo možnost objednání prohlídky najdou zájemci na webových stránkách.
K projektu Otevřené chrámy se v letošním roce přidala Brněnská diecéze.