Od 24. do 30. července vykoná František svou 38. apoštolskou cestu. Zastávky budou čtyři: Edmonton, Maskwacis, Quebec a Iqaluit. Důvodem návštěvy, která následuje po setkáních ve Vatikánu v dubnu tohoto roku, je papežova podpora domorodých obyvatel a místní církve. Brazilský kněz, který už léta působí na misiích v kanadských diecézích říká: "Je to pokračování cesty smíření".
Cesta odpuštění a smíření. Odpuštění Boží a omluva - již papež vyjádřil - původním obyvatelům "Prvních národů", Métisů a Inuitů při setkání v dubnu tohoto roku ve Vatikánu byly prvním krokem k zahájení plodného dialogu a uzavření bolestné kapitoly, kterou tvořila neúcta ke kultuře a tradicím původních národů, vytržení dětí z jejich rodin, aby byly vzdělávány západním způsobem v takzvaných "rezidenčních školách", které chtěla kanadská vláda a které od konce 19. století do roku 1996 spravovala katolická církev a anglikánská a protestantská církev. Asi 6000 dětí zmizelo a jejich těla byla údajně nalezena v masových hrobech. Mnoho z nich pravděpodobně zemřelo v důsledku týrání a nepřiměřených trestů.
Význam papežovy cesty do Kanady přiblížil na setkání se zástupci tisku otec Antonio Hofmeister, kněz z brazilské arcidiecéze Porto Alegre, který v Kanadě již několik let vykonává pastorační činnost. V rozhovoru pro Vatican News hovořil o očekávání papežova příjezdu v této severoamerické zemi.
Otče Hoffmeistere, otevírá papežova cesta do Kanady cestu smíření, cestu, po které se můžeme společně vydat?
Ano, je to cesta, kterou již před několika lety otevřela kanadská církev s domorodými národy, proces přijímání pravdy a smíření. A také si myslím, že touto návštěvou se kruh uzavírá: v dubnu proběhla návštěva domorodých národů ve Vatikánu a nyní k nim jede František. To nám na této cestě otevírá nové obzory, nové způsoby vidění dějin a pohybu vpřed, jak vždy říká papež František: musíme jít vpřed, ne zpět.
Jde o proces smíření, do něhož je třeba zapojit nejen katolickou církev, ale i ostatní náboženské a občanské skutečnosti Kanady?
Myslím, že by bylo důležité, aby se na stejnou cestu vydaly všechny instituce, které se nějakým způsobem podílely na bolestné realitě internátních škol. Smíření přichází skrze uznání pravdy, to je první krok. Poté je však třeba požádat o odpuštění a najít způsob, jak tohoto smíření společně dosáhnout. Dialogem původních obyvatel s církví, ale také s občanskými institucemi Kanady, se společností, se všemi.
Působíte v pastoraci v Kanadě. Jaké jsou podle vás pocity v zemi, která se chystá přijmout papeže Františka?
Podle toho, jak se rozebraly vstupenky na akce, kterým bude papež během této návštěvy předsedat, si myslím, že obyvatelé Kanady, zejména domorodé skupiny, jsou velmi nadšeni a s velkou radostí se těší na tuto návštěvu a setkání s Františkem.
Přeložil Petr Vacík