Osmisté výročí stigmatizace sv. Františka

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace17. 9. 2024, 10.47

Františkáni na celém světě slaví 17. září 800. výročí stigmat svatého Františka z Assisi, prvního zaznamenaného světce s tímto darem v dějinách katolické církve.

image:Image 63/source/orig/62063_stigmata-of-st-francis-of-assisi-by-artfriar-dg987vj-414w-2x.jpg
ArtFriar

Podle Velké legendy o svatém Františkovi, kterou sepsal sv. Bonaventura, se „jednoho dne poblíž svátku Povýšení svatého Kříže zakladatel františkánů modlil, když v tom spatřil anděla se šesti nádhernými křídly, jak sestupuje z nebe. Pak se mezi křídly objevila podobizna ukřižovaného člověka, jehož ruce a nohy byly nataženy jako kříž a přibity k němu. Dva páry křídel se vznášely nad jeho hlavou, dvě křídla byla roztažená k letu a další dvě pokrývala celé jeho tělo,“ popisuje Bonaventura.

Svatý František byl ohromen a v srdci pociťoval směs radosti a smutku. Radoval se z této milosti, ale pohled na přibitého Krista byl pro něj jako meč, který pronikl do jeho duše.

„Když vidění odeznělo, zanechalo v jeho srdci úžasné pálení a neméně úžasná byla i podoba znamení, kterou mu vtisklo do těla. A tak se mu na rukou a nohou hned začaly objevovat stopy po hřebech, které krátce předtím viděl na obraze ukřižovaného,“ říká svatý Bonaventura a dále zdůrazňuje, že přestože se sv. František snažil stigmata skrývat, mnozí byli svědky tohoto nadpřirozeného daru.

Bratři františkáni na svých webových stránkách uvádějí, že na počest této události bylo 5. ledna na poutním místě na hoře La Verna v Itálii, kde podle tradice světec stigmata obdržel, slavnostně zahájeno osmisté výročí stigmat sv. Františka.

Dne 17. září budou četné františkánské komunity a farnosti po celém světě pořádat aktivity, jimiž si budou připomínat 800 let od stigmat svého zakladatele.

Zdroj: Aciprensa

Maria a svatí Spiritualita