V Krupce si večtvrtek 24. dubna připomněly desítky významných hostů z České republiky i ze zahraničí80. výročí tragédie, která se zde odehrála na konci 2. světové války. Nashromáždění u památníku 313 obětí transportu smrti na Prokopce se modlil takélitoměřický biskup Stanislav Přibyl.
Navzdory dešti se uhromadného hrobu vězňů koncentračních táborů sešli velvyslanci zemí, které sedo II. světové války zapojily, zástupci vlády, parlamentu, ministerstev,Ústeckého kraje, okolních měst, církví, židovské obce i armády.
„Krutost anelidskost nacistického teroru vyvrcholila právě na konci války, kdy byly vzoufalé snaze zahladit stopy zločinů nařízeny transporty vězňů koncentračníchtáborů. Vzdejme úctu obětem, které samy jistě nechápaly, co je člověk člověkuschopen udělat. Uchovávejme hodnoty, na kterých stojí svobodné společenství –respekt, úctu a laskavost. Nedopusťme, aby naše společnost propadla nenávisti,“uvedl ve svém projevu teplický senátor Jan Schiller.
Na samém konciválky, 24. dubna 1945, zastavil na nádraží v Bohosudově vlak s věznivypravený ze sběrného tábora Ammerndorf/Osendorf u Halle. Ve vagónech byli postovkách namačkáni Češi, Poláci, Italové, Francouzi, Němci a Rusové. Kdyžsouprava zastavila, nahnali dozorci vězně ke koupeli do nedalekých tůní. Celkem313 z nich se však do vlaku mířícího do Plzně nevrátilo. Nikdo neví, co sezde v onen dubnový den odehrálo. Těla mrtvých nacisté naházeli do jámyopuštěného dolu Elbe poblíž trati. Teprve po válce se při exhumaci ukázalo, žezatímco někteří zemřeli na následky vyčerpání, tyfus a zápal plic, jiní bylizastřeleni nebo ubiti. Posléze byli tito bezejmenní zesnulí uloženi dohromadného hrobu naproti kostelu sv. Prokopa.
Biskup StanislavPřibyl na tomto místě kromě modlitby připomněl, že všichni lidé žijí z paměti apokud jejich paměť ochabne nebo vymizí, dopouští se stejných chyb. „Zlo začíná vsrdci člověka zvláště v okamžiku, kdy se začne stavět na místo, které munepřísluší a když má větší ambice, než které mu náleží. Můžeme říci pokud sestaví na místo Boha,“ uvedl. Upozornil také, že se takové hrůzy dějí a budoudít, pokud lidé nejsou schopni pokory a nežijí s vědomím, že nejsou pány světa,ale bratři a sestry, kteří patří k sobě a jsou si rovni.„U nás jsou takové hrůzy Bohu díky jenhistorie, ale na řadě míst světa se odehrávají i dnes,“ připomněl. A nabídltaké východisko: „Začněme každý sám od sebe. Dejme si předsevzetí, že se budemena každého člověka dívat jako na někoho, kdo je náš bratr nebo sestra a je námblízký prostě proto, že je to člověk tak jako my. Mysleme na lidi na celémsvětě, ať žijí v míru jako můžeme žít dnes my. Buďme každý tvůrcem pokoje a nerozbrojů. Nezapomínejme a začínejme od sebe,“ vyzval biskup Přibyl.
Lisa Spink,zástupkyně velvyslanectví USA, také zdůraznila význam historické paměti.„Stojíme u památníku, který nám připomíná jak odvahu, tak i krutost. Ačkolivjména těchto obětí nejsou známá, jejich smrt a utrpení nesmí být zapomenuty.Při kladení věnce na tomto místě vzpomínáme nejen na 313 nevinných obětí, aletaké na všechny, kteří bojovali za svobodu a proti tyranii,“ uzavřela.
Slavnost doprovodilzpěvem soubor Juvenes z Biskupského gymnázia ZŠ a MŠ Bohosudov.