Oslava 25 let vietnamské katolické komunity v ČR

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace12. 8. 2024, 12.07

V neděli 11. srpna 2024 oslavila vietnamská katolická komunita žijící v ČR své 25. výročí a s předstihem také slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Pontifikální mši sv. při této příležitosti sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, v komunitním centru Matky Terezy na pražském Chodově. Na začátku bohoslužby požehnal arcibiskup sochu Panny Marie z La Vang, jejíž zjevení si věřící během bohoslužby také připomněli. Oslav a doprovodného kulturního programu se zúčastnily stovky vietnamských farníků z celé země.

image:Image 61/source/orig/60224_hor4250.jpg
Foto: Lucie Horníková, ČaV

Historie zjevení Panny Marie v La Vang:

V roce 1798, za vlády vietnamského krále Canh Thinha, nastalo pronásledování katolíků z obavy před šířením křesťanské víry. Věřící před pronásledováním prchali do džungle a do hor ve středním Vietnamu. Křesťanské kostely byly vypalovány a křesťané zabíjeni. Mnoho se jich skrývalo v lesích, kde umírali na následky nemocí, hladu a jako kořist šelem. Aby si dodali odvahu a posílili svoji víru, shromažďovali se u paty jistého stromu v džungli a společně se modlili růženec ke cti Matky Boží. Tu se jim jednoho dne v doprovodu dvou andělů Panna Maria zjevila s Ježíškem v náručí. Byla oděná do šatů, jaké nosily místní ženy, posílila je a potěšila a poradila jim, jaké byliny mají používat k léčení svých nemocí. Dala jim také slib, že každý, kdo se sem přijde modlit, bude vyslyšen. Během pronásledování došlo k dalším zjevením.

V letech 1798–1885 byla ke cti zjevení Panny Marie na tomto místě postavena jednoduchá kaple. Roku 1886 po oficiálním ukončení pronásledování původní kaple nestačila množství přicházejících poutníků. Proto biskup Gaspar nařídil vystavět zde kostel. Vzhledem ke špatnému přístupu na místo a k nedostatku prostředků trvala stavba celých 15 let. Kostel byl vysvěcen 12. srpna 1901 za účasti 12 000 lidí a Panna Marie z La Vang prohlášena za ochránkyni katolíků ve Vietnamu.

V roce 1961 biskupové shromážděni v městě Hué slíbili, že vystaví kostel zasvěcený Neposkvrněnému početí Panny Marie, jakmile to okolnosti dovolí. Prosili o svobodu pro katolickou církev a mír pro Vietnam. Roku 1962 byl papežem Janem XXIII. kostel povýšen na baziliku minor. V r. 1972, během vietnamské války, byly všechny budovy v La Vang zničeny. Po sjednocení země (1975) vyhlásili 1. května 1980 biskupové znovu slavnostně svatyni v La Vang za národní mariánské centrum. Místo není oficiálně uznáno jako místo Mariina zjevení, nicméně papež Jan Pavel II. roku 1998, při příležitosti dvoustého výročí zjevení, veřejně vyzdvihl význam a důležitost tohoto místa pro náboženský život katolíků ve Vietnamu.

Život z víry Předseda ČBK

image:Image Popoupo aneb Podivuhodná pouť pouští