Diktatura prezidenta Daniela Ortegy a jeho manželky, viceprezidentky Rosarie Murillo, zkonfiskovala klášter trapistek a zatkla 20 lidí za aktivity v rámci Svatého týdne.
Sestry trapistky z Nikaraguy, které v únoru po 22 letech služby opustily zemi, 11. dubna oznámily, že vláda ústně informovala biskupa z Juigalpy, že místní režim převzal jejich klášter. Řeholní sestry v příspěvku na facebooku uvedly, že dobrovolně opustily zemi a z kláštera odešly pod správu diecéze, než se na ministerstvu vnitra vyřídí ukončení jejich působení. Nyní jsou v Panamě, kde byly po svém odchodu z Nikaragui, "přijaty s velkou láskou a velkorysostí".
Felix Maradiaga, bývalý politický vězeň, předseda a zakladatel Nadace pro svobodu Nikaragui vydal prohlášení, které 11. dubna adresoval skupině angažovaných laiků z různých částí světa. Obvinil v něm diktaturu Daniela Ortegy a Rosarie Murillo, že pokračují v tvrdém pronásledování katolické církve v Nikaragui. Svatý týden, tradice, kterou nikaragujští farníci velmi ctí, se odehrával za dosud nevídané represe. Bývalý prezidentský kandidát, který kandidoval proti Ortegovi a byl režimem zadržen, uvedl, že při procesích nebo dalších aktivitách během Svatého týdne bylo zatčeno 20 lidí. Jedním ze zatčených byl novinář Victor Ticay, kterého policie zadržela na Zelený čtvrtek poté, co den předtím živě přenášel na sociálních sítích události Svatého týdne.
Maradiaga uvedl, že situace je krajně znepokojivá a že Nikaragua se stala jednou z nejnepřátelštějších zemí pro katolické duchovní. Varoval, že režim se snaží umlčet církev, jejíž pastorační hlas je v rozporu s plány manželů Ortegových-Murillových, kteří nastolili dynastii tyranie. Podle Maradiagy není přehnané označit diktátorský režim za satanistický. "Mám na mysli zvrácené základy, na nichž je diktatura založena, a zlo, které inspiruje její jednání. Je to režim žíznící po moci a po krvi nevinných“, konstatoval Maradiaga. Zákaz venkovní křížové cesty a různých jiných pobožností Svatého týdne, ve snaze kontrolovat obyvatelstvo, je podle něj jako shnilá ryba, která se vydává za hlavní chod při večeři. Poděkoval papeži Františkovi za jeho kritiku Ortegovy diktatury a varoval, že vyhošťování bude pokračovat, jako například nedávné vyhoštění panamského kněze Donaciana Alarcona. Je proto podle něj nezbytné soustředit se na zvýšení mezinárodního odsouzení Ortegovy diktatury.
Diktatura podle Maradiagy zaměstnává asi 20 tisíc policistů, kteří utlačují zemi s 6,6 miliony obyvatel a za poslední čtyři roky ji opustilo 9 % obyvatel. Vyzval také k propuštění biskupa Rolanda Alvareze. "Jako katolík, ale především jako Nikaragujec, cítím osobní vděčnost za odvahu a důstojnost biskupa Rolanda Alvareze. Jeho slova, když odmítal exil, pro něj znamenala trest 26 let v hrozných věznicích. Jeho oběť, inspirovaná Duchem Svatým, udržuje při životě náš boj za jeho svobodu a svobodu dalších 36 politických vězňů, kteří jsou stále drženi diktaturou“, dodal.
Alvarez, biskup z Matagalpy, byl obviněn ze zrádcovství a 10. února odsouzen. Den předtím odmítl deportaci do Spojených států a raději zůstal ve věznici La Modelo v Nikaragui.
Maradiaga na závěr vyzval katolíky z celého světa, aby vyjádřili solidaritu s pronásledovanou církví v Nikaragui. Na tento víkend a následující dny jsou v různých městech USA naplánovány pochody a akce, které budou požadovat svobodu pro Nikaraguu a propuštění Alvareze.
Zdroj: ACI Prensa, CNA