Podle generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese je v Nikaragui vážně narušen demokratický prostor. Obavy vzbuzují útoky na církev a organizace občanské společnosti. Poselství solidarity přicházejí biskupovi z Matagalpy a nikaragujské církvi z celého světa.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres je „velmi znepokojen vážným mařením demokratického a občanského prostoru v Nikaragui a nedávnými zásahy proti organizacím občanské společnosti, včetně organizací katolické církve“, jako byl noční zásah státní policie v sídle biskupství v Matagalpě. Na tiskové konferenci v OSN to uvedl mluvčí Farhan Haq. „Guterres znovu vyzývá vládu Daniela Ortegy, aby zaručila ochranu lidských práv všech občanů, zejména všeobecných práv na pokojné shromažďování, svobodu sdružování, myšlení, svědomí a náboženského vyznání“, uvedl tiskový mluvčí a vyzval k propuštění všech svévolně zadržovaných osob.
Nikaragujská národní policie včera provedla noční razii v biskupství Matagalpa a devět osob, včetně biskupa Rolanda Álvareze, násilně odvezla do Managuy: biskup je nyní v domácím vězení v hlavním městě Nikaraguy, zatímco ostatních osm osob je v kasárnách, kde probíhá vyšetřování.
Z celého světa přicházejí poselství solidarity s biskupem z Matagalpy a nikaragujskou církví. Akci odsoudil také tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro, který hovoří o „represivních silách Ortegova-Murillova režimu“ a vyzývá k okamžitému propuštění biskupa z Matagalpy a ostatních zadržených, jakož i všech politických vězňů.
Meziamerická komise pro lidská práva (Cidh), autonomní orgán Organizace amerických států, důrazně odsuzuje „eskalaci represí proti členům katolické církve v Nikaragui a naléhavě vyzývá stát, aby s těmito činy okamžitě přestal“ a propustil biskupa Rolanda Álvareze a další zadržené. „Tyto události“, prohlašuje komise, „jsou součástí systematického pronásledování, kriminalizace a obtěžování členů katolické církve v Nikaragui kvůli jejich roli prostředníků v národním dialogu v roce 2018 a jejich zásadní úloze při odsuzování porušování lidských práv, ke kterému dochází v souvislosti s krizí v této zemi“. Komise znovu vyzývá nikaragujskou vládu, aby „ukončila pokračující útoky proti katolické církvi, propustila všechny osoby, které jsou stále svévolně zbaveny svobody, a okamžitě ukončila represe v zemi“.
Církve všech kontinentů vyjadřují v těchto hodinách velkou solidaritu s nikaragujskou církví a vyzývají věřící k modlitbám a aktivní podpoře katolické komunity v této středoamerické zemi.