V rámci kampaně proti náhradnímu mateřství kreslí členové mexické organizace "Kroky pro život" nápisy na zdi jako např. "Ženy nejsou na pronájem, stejně jako jejich děti nejsou na prodej". Účelem těchto sloganů je zviditelnit iniciativu, která v Mexiku podporuje přijetí zákona proti náhradnímu mateřství.
Pilar Rebollo, ředitelka organizace "Kroky pro život", se postavila proti náhradnímu mateřství. Podle ní jakákoli forma zneužívání ženské plodnosti znásilňuje ženy. "Bojujeme za lepší podmínky pro těhotné ženy a jejich děti. Chceme respektovat důstojnost každého člověka od početí až po přirozenou smrt. Odsuzujeme obchodování s tělem a plodností ženy," uvedla Rebollo.
V projevu k Federaci katolických rodinných sdružení Evropy 10. června 2022 papež František varoval, že "důstojnost mužů a žen ohrožuje nelidská a stále rozšířenější metoda náhradního mateřství, při níž jsou chudé ženy vykořisťovány a s dětmi se zachází jako se zbožím".
Podle výzkumu Fakulty politických a sociálních věd Mexické národní autonomní univerzity vygenerovalo toto odvětví v roce 2018 celosvětově zisky ve výši 6 miliard dolarů. Odhaduje se, že do roku 2025 by se toto číslo mohlo vyšplhat až na 27,5 miliardy dolarů.
Katechismus katolické církve v č. 2376 učí, že "Techniky, které štěpí spojení rodičů zásahem nějaké osoby cizí manželskému páru (darování spermatu nebo vaječné buňky, propůjčení dělohy), jsou těžce nečestné. Takové techniky (inseminace a umělá oplodnění od jiného dárce) porušují právo dítěte narodit se z otce a matky, které zná a kteří jsou spojeni manželstvím. Zrazují „výlučné právo manželů stát se otcem a matkou jeden prostřednictvím druhého“.
Redakčně upraveno