Po třech letech prožijí opavští věřící půlnoční mši svatou v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. Majestátní chrám uprostřed města prošel v letech 2019-2021 generální rekonstrukcí a bohoslužby se v něm opět pravidelně slouží od června letošního roku. Půlnoční mši svatou na Štědrý den doprovodí tradiční Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. V den slavnosti Narození Páně v sobotu 25. prosince při bohoslužbě zazní vánoční Pastoral Messe od skladatele Václava Emanuela Horáka.
Na vánoční mše svaté se připravuje opavský chrámový sbor pod vedením dirigenta Karla Kostery. Neúnavný propagátor sborového zpěvu, sbormistr, zpěvák a varhaník, oslavil letos na podzim své 86. narozeniny. Kvůli pandemii neorganizuje vánoční koncerty jako v minulých desetiletích. Půlnoční mše svatá v konkatedrále, která začíná v 22.00 hodin, tak bude jediným místem, kde zazní tradiční vánoční Rybovka v podání opavských sboristů. „Chrámový sbor podpoří sólisté z opavské opery a orchestr z divadla,“ upřesnil dirigent Karel Kostera.
Dílo Jakuba Jana Ryby z přelomu 18. a 19. století patří ke skladatelovým nejslavnějším a dodnes nejhranější a nejpopulárnější skladbě pro vánoční období. O loňských Vánocích nebylo možné koncertovat ani sborově zpívat. Karel Kostera publikoval na YouTube kanále nahrávku koncertu České mše vánoční z roku 2000. Dílo online shlédlo více než 1300 diváků. Video je k dispozici na internetu stále na tomto odkazu.
Opavský chrámový sbor připravuje na Hod Boží Vánoční dílo dalšího skladatele z 19. století. Při mši svaté, která začíná v 10.00 hodin, zazní Pastoralmesse Václava Emanuela Horáka. Stejně jako při půlnoční mši svaté společně se sborem budou zpívat a hrát sólisté a muzikanti z opavského divadla. Dílo českého varhaníka, který působil v pražských kostelích, doznala mimořádné obliby i mimo hranice Čech. Dodnes se hrají nejen v kostelích, ale i v koncertních síních.
Konkatedrála Nenebevzetí Panny Marie byla postavena jako řádový kostel německých rytířů ve třetí čtvrtině 14. století v gotickém slohu, které se přezdívá slezská gotika. V polovině 18. století byly klenby kostela po požáru barokizovány. Při generální opravě si dali památkáři záležet na tom, aby vrátili kostel do podoby, kterou měl kostel před 2. světovou válkou. Nejvíc se to projevilo při restaurování dřevěných, kamenných a zámečnických prvků. Obnova konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě v hodnotě 78 milionů korun, byla nejdražší investicí do opravy kulturní památky od založení biskupství za posledních 25 let.