Za pouhých několik týdnů od spuštění na začátku července loňského roku ji navštívilo více než padesát tisíc lidí, přičemž počet návštěvníků ještě poroste díky brzkému vydání aplikací pro chytré telefony Apple a Google a během Mítinku v Rimini, který se koná od 20. do 25. srpna. Řeč je o virtuální výstavě, věnované otci Luigimu Giussanimu, která vznikla v rámci různých iniciativ ke stému výročí narození tohoto milánského kněze a zakladatele hnutí Comunione e Liberazione.
Igor Traboni – L´Osservatore Romano
Díky multimediální formuli, poutavému a interaktivnímu uspořádání výstavy, ale především díky dosud nezveřejněnému audio a video obsahu výstava znovu vykládá a mapuje život a dílo otce Giussaniho a nabízí je návštěvníkům nejen v celé jejich šíři, ale také „komplexně“, v tom nejlepším slova smyslu, tedy v mnoha aspektech, které z tohoto kněze, rodáká z Desia, učinily jednou z referenčních postav italské církve.
Výstava je k dispozici v italštině, angličtině, španělštině, portugalštině, francouzštině a němčině a je přístupná na adrese https://mostra.luigigiussani.org/. Její zvláštností je také to, že nabízí cenné příspěvky osobností z oblasti církve a kultury. Jsou to Giussaniho společníci na cestách a v církevních dobrodružstvích, ale také názoroví vůdci a osobnosti z různých prostředí, jejichž znalosti Giussaniho oslovovaly; všechna tato svědectví tak činí z této virtuální výstavy něco velmi „skutečného“, a to i díky doprovodu hudby, obrazů, umění a přírody, dalších velkých vášní otce Giussaniho, který se například rád ponořoval do velkých uměleckých děl a doprovázel jimi čtení a výklady evangelia.
Dědictví, které Giussani zanechal, je v rámci výstavy ilustrováno a motivováno různými osobnostmi, které se od sebe rovněž liší: kardinálem Angelem Scolou a televizním moderátorem Francescem Facchinettim, novinářkou Monicou Maggioniovou a sociální aktivistkou Cleuzou Ramosovou z Associação dos Trabalhadores Sem Terra, kardinálem Marcem Ouelletem, prefektem dikasteria pro biskupy, či arabistou Waelem Farouqem z Katolické univerzity Nejsvětějšího srdce. Aktuální a cenná je také sbírka některých promluv Jana Pavla II., Benedikta XVI. a papeže Františka o otci Giussanim. Nechybí ani různé klenoty z méně známých audionahrávek otce Giussaniho, kupříkladu jedna, v níž se zamýšlí nad tím, že „na počátku křesťanství je zaujetí pro člověka, nikoli (abstraktní) myšlenka na založení náboženství“.
(kráceno)