Olympijské hry v Paříži: Francouzští biskupové odsuzují scény zesměšňující křesťanství

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 7. 2024, 15.35

V tiskovém prohlášení zveřejněném den po slavnostním zahájení olympijských her, které se konalo v pátek 26. července v Paříži, Francouzská biskupská konference (FBK) uvedla, že "přivítala hry jako nádherné okamžiky krásy a radosti, bohaté na emoce", ale biskupové zároveň vyjadřují pochopení pro křesťany, kteří se cítí zraněni pobuřujícími a provokujícími scénami.

image:Image 60/source/orig/59581_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-137.jpeg

Byl to obřad plný superlativů. Historicky první zahajovací ceremoniál olympijských her se odehrával na řece Seině s přehlídkou sportovních delegací na 85 lodích, mnoha uměleckých scén a vystoupení umělců z celého světa, včetně americké Lady Gaga či kanadské Céline Dion.

"Včerejší zahajovací ceremoniál (...) nabídl celému světu nádherné okamžiky krásy a radosti, bohaté na emoce a všeobecné uznání," stojí v prohlášení Francouzské biskupské konference. "Ale ceremoniál obsahoval scény, které se vysmívají a zesměšňují křesťanství, čehož hluboce litujeme."

Ve středu kritiky, nejen na sociálních sítích, se ocitla scéna, která reprodukuje obraz Leonarda da Vinciho "Poslední večeře", kterou ztvárnilo 12 převlečených mužů. Po slavnostním ceremoniálu, který vysílala Mondovision, vyjádřilo podle tiskové zprávy FBK solidaritu s francouzskou katolickou církví mnoho představitelů i jiných náboženských vyznání.

"Myslíme na všechny křesťany na všech kontinentech, kteří se cítí zraněni nehorázností a provokací některých scén," uvedli francouzští biskupové dále v prohlášení. "Chtěli bychom, aby pochopili, že olympijská oslava dalece přesahuje ideologické předsudky několika umělců," dodává Francouzská biskupská konference.

Generální sekretář FBK P. Hugues de Woillemont, na sociální síti X poukázal na rozpor mezi deklarovanou inkluzivitou her a faktickým vyloučením některých věřících. "Není třeba zraňovat svědomí lidí, aby se podpořilo bratrství a sesterství," uvedl.

Mons. François Touvet, předseda Rady pro komunikaci FBK a biskup koadjutor diecéze Fréjus-Toulon, se jasně připojil k prohlášení vydanému francouzskou církví. V příspěvku na sociálních sítích uvedl, že stejně jako mnoho dalších protestuje proti této skandální a vážné urážce křesťanů na celém světě, nemluvě o dalších pohoršeních v této show.

V závěru své tiskové zprávy francouzští biskupové připomínají, že sport "je úžasná činnost, která hluboce těší srdce sportovců i diváků a že olympijská myšlenka je "hnutí ve službách jednoty a lidského bratrství".

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Církev a společnost