Mezi účastníky nedávné římské konference o surogátním mateřství byla Olivia Maurel, Francouzka, která se sama narodila z náhradního mateřství a nyní vede kampaň za všeobecný zákaz této praxe. Jak uvedla v rozhovoru pro francouzskou sekci Vatikánského rozhlasu, významnou roli v šíření povědomí o problematičnosti náhradního mateřství sehrálo její vystoupení v české Poslanecké sněmovně v listopadu loňského roku. Ačkoli je deklarovaná ateistka, napsala také papeži Františkovi, sešla se s ním a získala jeho podporu.
Olivia Maurel poskytla několik rozhovorů, ve kterých popisuje genezi svého rozhodnutí nezůstat pasivní, a připojit se k boji za všeobecný zákaz surogátního mateřství. Její argumenty se prolínají s osobním prožitkem. Jak říká, přerušení vztahu s matkou je vždy traumatem. Někdy je nevyhnutelné, ale to, že ho někdo předem předpokládá a plánuje, je prostě krutost. "Na to chci poukázat," říká 33letá matka tří dětí v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. "Vazba k matce je něco samozřejmého. Vždy je jasné, kdo je matka. Ona je ta, která dítě porodí. Během devíti měsíců se stane tolik věcí. To se nedá popřít. Dobře víme, že dítě v děloze slyší hlas své matky. A po narození ji instinktivně vyhledává. A zde se rozhodne, že toto pouto bude přerušeno. To je pro dítě vždycky trauma. Stejně jako v případě adopce. Ale v tomto případě je opuštění dítěte matkou naprogramováno, a o to je to hroznější."
Oliva Maurel podotýká, že neviní rodiče, ale systém, který jim toto řešení poskytl. Bojovat s tímto systémem je stále obtížnější, protože za ním stojí obrovské zájmy. Již nyní má trh s náhradním mateřstvím hodnotu 14 miliard dolarů a odhaduje se, že do roku 2032 vzroste na 130 miliard. Právě z tohoto důvodu v médiích převládá výhradně pozitivní narativ 'Vyrobení' lidé se bojí o svém utrpení takto mluvit. Maurel přiznává, že ona sama si vždy nesla následky tohoto traumatu, bála se, že bude znovu opuštěna, propadala závislostem a pokusila se o sebevraždu.
"I když matka, která vás porodila, s vámi není geneticky příbuzná, dítěti je to v tu chvíli jedno," říká Olivia Maurel. "Tyto problémy přicházejí později a způsobují krizi identity. Neznáte své kořeny, své prarodiče, praprarodiče. Protože vajíčka a spermie pocházejí od dárce. To vše je velmi složité a má to své důsledky. Způsobuje to vážné problémy během dospívání, krizi identity. Nemůžete budovat svůj život, aniž byste věděli, kdo jste a odkud pocházíte."
Olivii Maurelovou přijal na začátku dubna papež František. Do kontaktu s ním vstoupila již loni, když mu napsala dopis, v němž si stěžovala na Radio Cope, které patří španělskému episkopátu. Toto katolické médium odvysílalo rozhovor s Anou Obregonovou a její příběh prezentovalo v pozitivním světle. Tato španělský herečka si ve svých 68 letech nechala na objednávku zplodit dítě ze spermatu svého zesnulého syna. Olivia Maurel poznamenává, že tento případ ukazuje, jak dnes chybí znalosti o náhradním mateřství.
"Protože v médiích vidíme jen krásné, napudrované příběhy. Jistě, neznamená to, že něco takového není možné, že neexistují šťastné děti, rodiče, náhradní matky. Ale nic to nemění na tom, že v jádru je celá tato praxe neetická," říká Olivia Maurel. “Dnes je naším velkým úkolem o tom mluvit, protože drtivá většina lidí neví, co je to náhradní mateřství, protože se jich to netýká. Dokonce ani vrcholní politici to nevědí, přestože v rámci jejich země se tato praxe používá.” Sama považuje za významný impuls v tomto směru své listopadové vystoupení v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, kterému se dostala zejména na sociálních médiích velké pozornosti, a od té doby povědomí o tomto problému stále roste.
“Je třeba, aby se o tom lidé dozvěděli, ministři, poslanci. A myslím, že se to k nim pomalu dostává. Někteří mění názor, když slyší můj příběh, když jim vysvětluji, proč jsem proti tomu. Říkají: dosud jsme náhradní mateřství podporovali, ale teď jsme proti němu. Lidé si to musí uvědomit. Je to velmi důležité."
Zdroj. Radio Vaticana - francouzské vysílání, Vatican News polská sekce, Famille chrétienne