Lupa
Obsah Obsah
Portál

Ohlédnutí za národní poutí do Říma ve Svatém roce 2025

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace4. 4. 2025, 13.10
TiskTisk

Poděkování Mons. Pavla Dokládala, ředitele poutního centra, všem, kteří stáli za zdárným průběhem národní pouti do Říma ve dnech 27.-30. března.

image:Image 70/source/orig/69402_486365673-29938915655707936-1327338998260417595-n-ezgif-com-webp-to-jpg-converter.jpg

Národní pouť českých a moravských diecézí ve Svatém roce 2025 v Římě byla zakončena po bohoslužbě v bazilice Santa Maria Maggiore v kapli u mariánského obrazu „Salus Populi Romani“ (Spása římského lidu) loretánskými litaniemi a také svěřením naší země a církve naší zemi Panně Marii. 

A protože rozhodnutím představených baziliky bylo nutné, abychom se rozdělili na dvě poloviny, mohl jsem zakončit každou Mši svatou pokyny k organizaci, a tedy dvakrát vše svěřit Panně Marii. To první jsem adresoval do roku 1945, kdy zde slavil primici tehdy mladý kněz Karel Otčenášek, tu druhou, když již s arcibiskupem Karlem Otčenáškem jseme tam  3. února 2006 jsme tam spolu s vedením tehdejší papežské rady pro laiky kardinálem Stanislawem Ryłkem slavili ustanovení WAF-Světového apoštolátu Fatimy s nově potvrzenými stanovami pro země celého světa, nejprve ad experimendum a po pěti letech s definitivním potvrzením stanov i poslání.

 Toto mariánské církevní hnutí na pokyn papeže Jana Pavla II. navázalo na hnutí Blue Army – Modré armády, tedy Fatimského apoštolátu, který byl založen Mons. Haroldem Colganem v USA již v roce 1947 a který jsem převzal pro ČR jako farář ve Šlapanicích u Brna 16. května 1990. Následně v Třebíči a od roku 1995 v Koclířově. Je rozšířeno v našich diecézích a národní centrum se rozhodnutím církve stalo od roku 2023 centrálním místem pro šíření úcty Panny Marie Fatimské pro 13 zemí střední a východní Evropy ve spojení s replikou místa zjevení - Capelinhy - v areálu sv. Jana Pavla II. v Českomoravské Fatimě v Koclířově.

A právě osobnost biskupa Karla Otčenáška a skrze Koclířov přijetí do královehradecké diecéze úzce spojilo poslání Fatimského apoštolátu v ČR s celou univerzální církví a postupně již od svatovojtěšského milénia v roce 1997 až po letošní národní pouť Svatého roku 2025 jsme se mohli podílet na organizaci a přípravách národních poutí. Svatý rok 2000, národní pouť do Svaté země v roce víry 2013, Národní Eucharistický kongres 2015 (NEK), národní pouť 100. výročí zjevení ve Fatimě, zasvěcení Bohu skrze Pannu Marii 7. 10. 2017 a následně 13. listopad 2019 při poděkování za dar svatořečení sv. Anežky České v listopadu 1989 s předáním monumentu Koruny sv. Anežky s našimi podpisy – otisky. Tato koruna je dodnes umístěna v kapli Evropských patronů přímo v bezprostřední blízkosti hrobu sv. Petra.

S blížícím se - opět po 25 letech - Svatým rokem 2025 padlo rozhodnutí připravit a realizovat opět jednu z dalších mimořádných událostí v naší místní církvi - diecézích - Národní pouť do Říma. Vše bylo, podobně jako v mnoha předešlých poutích, svěřeno královéhradecké diecézi a jejímu biskupovi Mons. Janu Vokálovi. Po ustanovení poutního výboru, poutních referentů z každé z našich diecézí bylo třeba tak, jako vždy, vypracovat nejprve celkový scénář národní pouti, následně pak vést koordinaci všech jednání v Římě v bazilikách a na Dikasteriu pro evangelizaci, koordinovat a propojovat všechny a všechno od liturgie přes výběr a pověření sborů, komunikace s římským Velehradem a kolejí Nepomucenum, s českým velvyslanectvím, cestovními kancelářemi a agenturami, dále vydání a distribuce publikace Průvodce poutníka s národní registrací pro Řím (vyžadovanou a velmi omezenou). A v neposlední řadě koordinace s celým sekretariátem ČBK vedeném P. Romanem Czudkem. Zapomenout nesmím na tiskové oddělení, spolek Člověk a víra. To vše podpořeno úžasnou otevřeností srdcí našich biskupů - pastýřů, vědomi si toho, co prožíváme a jaké požehnání to našim místním církvím přináší.

Chtěl jsem, aby toto zaznělo pro vás, kteří jste se neskutečně a vytrvale modlili, postili a přinášeli oběti. A právě v tom je naše společné dílo s Pannou Marií. Také ona stojí někde jakoby v pozadí, ale stále je naší Matkou, Matkou Církve, Mystického Těla jejího Syna, ona je SPOLU-VYKUPITELKA a my setrváváme s ní.

Mons. Pavel Dokládal

Focusy

Národní pouť do Říma 2025

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou