Asi 80 % Židů v Římě přežilo holocaust díky úsilí papeže Pia XII. Toto číslo je vyšší než kdekoli jinde za nacistické okupace. Ve středu 9. října jsme si připomínali 66. výročí jeho smrti.
V roce 1939 byl zvolen 260. papež, kterého čekala nejen výzva vést celou církev, ale také reagovat na hrůzy druhé světové války. Tímto mužem byl papež Pius XII.
Eugenio Pacelli se narodil 2. března 1876 v Římě. Ve 23 letech byl vysvěcen na kněze, působil jako úředník ve Státním sekretariátu a poté jako nuncius v Německu, kde zprostředkovával dohody mezi Bavorskem a Pruskem. V roce 1929 ho papež Pius XI. jmenoval kardinálem. O deset let později byl Pacelli v krátkém jednodenním konkláve zvolen papežem a vybral si jméno Pius XII.
Šest měsíců po zahájení devatenáctiletého pontifikátu papeže Pia XII. vypukla druhá světová válka. V reakci na násilnosti využil svého diplomatického vzdělání a vydal svou první encykliku „Summi Pontificatus“, která vyzývala k modlitbám za ukončení války. To byl jen začátek jeho mírové mise během světové války. Německý historik Dr. Michael Hesemann uvedl, že papež Pius XII. „udělal pro záchranu Židů a zastavení vraždění více než kterýkoli politik nebo náboženský vůdce své doby“. Dr. Hesemann od roku 2009 studuje vatikánské archivy a vyvrací myšlenku, že papež mlčel a neangažoval se. Naopak, papež Pius XII. o zacházení se Židy hovořil ve třech veřejných projevech. V roce 1939 požádal o 20 000 víz pro německé Židy, aby mohli uprchnout před nacisty, ale dostal jich pouze necelých 10 000.
Po celou dobu šestileté války papež tajně pracoval na ochraně židovského národa. Chápal, že veřejné vystupování proti nacistům by mohlo vést k ještě většímu násilí a pronásledování. „Každé slovo, které jsme adresovali odpovědným úřadům, a každé naše veřejné prohlášení muselo být zváženo v zájmu samotných pronásledovaných, abychom jejich situaci nevědomky ještě více neztížili.“ Papež Pius XII. byl druhým pontifikem který použil rozhlas a pronesl téměř 200 rozhlasových projevů v různých jazycích, aby se vyslovil proti násilí a podpořil mír. Kromě toho napsal řadu dokumentů, včetně 41 encyklik.
Na zvláštní audienci ve Vatikánu 29. listopadu 1945 osmdesát delegátů z německých koncentračních táborů osobně poděkovalo papeži Piovi XII. za jeho slova a činy během nacistického režimu. V roce 2020 papež František otevřel archiv dokumentů týkajících se papeže Pia XII. a jeho vztahů k židovskému národu během druhé světové války. Díky tomu byla odhalena činnost tohoto „mlčícího“ pontifika. Na 16 milionech stran je zachyceno toto těžké období světových dějin. Tyto dokumenty odhalují, že více než 4200 Židů bylo ukryto v klášterech a 160 ve Vatikánu. Díky papeži Piovi XII. a dalším členům církve přežilo nacistickou okupaci 80 % Židů v Římě - více než kdekoli jinde.
Zdroj: Vatican News