Zpráva organizace Voice for Justice UK, která vychází z průzkumu mezi 1 562 osobami, upozorňuje na znepokojivý nárůst diskriminace a nepřátelství vůči křesťanům ve Spojeném království.
Mnoho dotázaných uvedlo, že s muslimy se zachází citlivěji a jakákoli kritika na jejich adresu je vnímána téměř jako rasismus.
Tato křesťanská organizace zaměřená na sociální spravedlnost varuje, že lidé s ortodoxním křesťanským přesvědčením čelí rostoucímu opovržení, zejména mezi mladší generací.
Výsledky zprávy jsou přesvědčivé: 56 % dotázaných uvedlo, že se setkalo s nepřátelstvím a výsměchem, když hovořili o své víře, přičemž mezi nejmladšími se toto číslo zvyšuje na 61 %.
Více než polovina osob mladších 35 let vnímá negativní stereotypy o křesťanech na svých pracovištích. 38 % křesťanů mladších 35 let má pocit, že je omezována jejich svoboda projevu. 78 % dotázaných se domnívá, že náboženská diskriminace není brána se stejnou vážností jako jiné formy diskriminace.
Lynda Rose, ředitelka organizace Voice for Justice UK, vyjádřila své znepokojení: „Křesťanství je základem naší společnosti a podporuje toleranci a přijímání rozmanitosti. Náš průzkum však ukazuje, že křesťané jsou stále častěji vystaveni diskriminaci jak v pracovní, tak i společenské oblasti.“ Rose poukázala na to, že společnost přijala vůči křesťanství aktivně nepřátelský postoj.
Zpráva také odhalila, že diskriminace je výraznější, když křesťané vyjadřují nesouhlas s názory hnutí LGBT. Mnozí z dotázaných navíc zmínili, že s muslimy se zachází citlivěji a jakákoli kritika na jejich adresu je vnímána téměř jako rasismus. Organizace Voice for Justice UK provedla průzkum poté, co bylo Spojené království zařazeno mezi prvních pět evropských zemí s trestnými činy z nenávisti vůči křesťanům.
Byly zdokumentovány stovky případů cenzury, obtěžování a zastrašování, které často poškozovaly vyhlídky křesťanů na získání zaměstnání nebo povýšení. Mnozí si stěžovali, že jsou nuceni zastávat ideologie, které jsou v rozporu s jejich přesvědčením, nebo jednat proti svému svědomí. Tváří v tvář této situaci vytvořila organizace Voice for Justice UK vyšetřovací komisi pro diskriminaci křesťanů, která bude během dvou let shromažďovat důkazy o pronásledování a obtěžování křesťanů kvůli jejich víře.
V prologu zprávy Nick Fletcher, poslanec za Don Valley, zdůraznil význam křesťanství v britské společnosti. „Křesťanství je základním kamenem mnoha hodnot, které považujeme za samozřejmé. Nebýt křesťanství, naše tolerance, rozmanitost a svoboda svědomí by byly minulostí.“ Fletcher vyzval, aby byla zpráva široce rozšířena mezi pracovníky v oblasti lidských zdrojů, vzdělávání, zaměstnavatele, církevní představitele a osoby odpovědné za veřejné politiky, a varoval před rostoucím útokem na křesťanství ve společnosti.
Zpráva nejen vyzývá k akci, ale snaží se také chránit křesťanství a základní hodnoty, kterými toto náboženství přispělo britské společnosti.
Zdroj: Zenit.org