Letošní 14. ročník Noci kostelů, která se koná v pátek 10. června 2022, zve v olomoucké arcidiecézi širokou veřejnost do více než 190 kostelů, kaplí, sborů a modliteben, které běžně bývají otevřené jen v čase bohoslužeb. Návštěvníci mají příležitost objevovat krásu výtvarných a architektonických pokladů, ale také se zúčastnit poutavých programů.
„Po covidové pauze nabízí Noc kostelů znovu otevřené brány mnoha chrámů a kaplí,“ připomíná arcibiskup Jan Graubner ve svém pozdravu účastníkům a pokračuje: „Přeji vám nejen radost z nového objevu krásy nebo kousku zajímavé historie, ale také setkání s oslovující přítomností Boha, tajemný dotek jeho lásky přijatý jako pozvání k dalšímu setkání třeba ve chvíli, kdy bude kostel prázdný a vy v něm vychutnáte hluboké ticho, které vás přivede do hlubin vlastního nitra a uklidní. Boží přítomnost tu nabízí inspiraci a vlévá novou sílu všem, kdo vpustí Boha do svého srdce, kdo mají odvahu ho pozvat a nechat milovat ty druhé skrze vlastní srdce. Přeji vám, abyste poznali i krásné plody takového rozhodnutí ve vaší rodině, ve vašem okolí.“
Nejvíce příležitostí ke zmíněnému setkání v arcidiecézi nabízí město Olomouc, kde se otevře 26 sakrálních objektů. Jedenáct jich lidé budou moci navštívit v Kroměříži, po sedmi v Prostějově a Svitavách, šest budov bude přístupných v Přerově a také v Šumperku a pět ve Zlíně. V posledně jmenovaném městě i jeho okolí přitom návštěvníky potěší také poutní pasy, jinde bude k dispozici soutěžní kartička na razítka o zážitkové ceny (jednou z nich je i prohlídka běžně nepřístupných míst Arcibiskupského paláce). Otevírají se také objekty, do kterých se jindy veřejnost dostane jen stěží: dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupská kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kaple v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kaple na Bouzově.
Vůbec poprvé se do Noci kostelů přihlásil třeba kostel sv. Urbana v olomoucké místní části Holice. Pro děti jsou zde připraveny tematické omalovánky a poté zazní pěvecký sbor pod vedením sbormistryně Jany Synkové, aby posluchače „pohladil po duši a naplnil klidem“, jak prozrazuje jeden z bodů programu. Na hudbu lákají návštěvníky také ve Zlíně-Štípě, kde je připraven koncert „vlídného písničkáře“ Pavla Helana, v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné, kde s díly světových mistrů vystoupí chrámový sbor Salve, nebo v Rudě nad Moravou, kde se v kostele sv. Vavřince uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu a po něm i beseda s ukrajinskými uprchlíky.
Každoroční samozřejmostí Noci kostelů je na řadě míst možnost nahlédnout i tam, kam se veřejnost běžně nedostane. V domaželickém kostele sv. Jakuba Většího tak lidé mají možnost zazvonit si na zvon zvaný plecháček a ve farním sklípku ochutnat mešní vína při poslechu harmoniky, ochutnávka klášterního piva a mešních vín je připravena v kostele Navštívení Panny Marie v Suchdole-Jednově, v kostele sv. Mikuláše v Horce nad Moravou mohou lidé vystoupat na věž a zjistit, jak vypadají a fungují hodiny ve věži, a v Cholině mohou lidé v kostele Nanebevzetí Panny Marie nahlédnout do kronik a vlastivědných knih.
„Kromě prohlídek věží, krypt a jiných prostor se pořádají koncerty, vystupují sbory, kreslí se, maluje – zkrátka každý si přijde na své. Každý objekt má co nabídnout, byť jeho krása nemusí být nutně umělecky hodnotná. Přítomný je tu i rozměr společného objevování a sounáležitosti s lidmi, kteří jsou příchozím dobrovolně k dispozici, ať už jsou to duchovní, dobrovolníci nebo návštěvníci samotní, kteří atmosféru této Noci významně vytváří,“ upozorňuje diecézní koordinátor David Mikša a dodává: „Přejeme všem návštěvníkům, aby putování od kostela ke kostelu – prostoru, kde se oslavuje Boží dílo různým způsobem hmotným i nehmotným – bylo všem bez rozdílu náboženského vyznání cestou od srdce k srdci, tedy poznáním, na které se nezapomíná.“
Pestrá programová nabídka jednotlivých objektů, kterou vytvářejí stovky dobrovolníků a dobrovolnic, je k mání na webu www.nockostelu.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci. Projekt Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi finančně podpořili Pardubický kraj, Statutární město Olomouc, Statutární město Prostějov, Statutární město Zlín, jednotlivé farnosti, soukromé osoby a Arcibiskupství olomoucké – všem patří vřelý dík.