„Navzdory tomu, co pan opat prožil ve vyšetřovací vazbě a ve věznicích, vyzařovala z něho nesmírná laskavost k lidem a nakažlivý optimismus.“ – „Měl mimořádnou schopnost předávat druhým lidem radost, veselí a zcela jasný, těžkou minulostí nezkalený pohled na svět.“ – „Byl duchovním přístavem, v němž se nikdo nemusel cítit nesmělý a nesvůj, ale právě naopak zde načerpal naději a povzbuzení svědčit o Životě a Pravdě.“ Tak vzpomínali na želivského opata Víta Tajovského astrofyzik Jiří Grygar, novinář Ivan Medek a biskup Václav Malý.
Jeho postoje se dnes hodí připomenout hned ze dvou důvodů. Jednak slavíme 35 let svobody a jednak vyšla kniha, v níž se o tom lze dočíst. Mezi novinkami ji však nenajdete, protože jde už o třetí vydání knižního rozhovoru Člověk musí hořeti (Doron 2024), který s opatem Tajovským sepsali mí drazí kolegové Jan Paulas a Aleš Palán. Když si občas projdu svou domácí knihovnu a kvůli prostoru vyřadím pár knih, aby dále kolovaly, tento titul zde má jasné a pevné místo. Obnáší totiž inspirativní návod, jak v životě neskončit jako zatrpklý a zahořklý člověk, který vidí vše v černých barvách. Děje se to přitom mnoha lidem, ani nemusí projít kriminálem. Natož, kdyby prošli…
Před týdnem jsem se dostala mezi autory-dobrovolníky, kteří v ostravsko-opavské diecézi připravují zpravodaje a listy ve svých farnostech. Mnohdy jde o klání pro dobrodružné povahy – uhlídat termíny tisku a externí přispěvatele je jako chytat pytel blech. Ovšem z mnohých navzdory této někdy frustrující službě čišely zájem o dění a láska k lidem, k jejich osudům i touha je zaznamenat. Čtěte je a pomáhejte jim, prosím! V televizi mě upoutal, zaskočil a oči více otevřel norský investigativní dokument Modlitba pro Armagedon dostupný v iVysílání ČT. Zaměřil se na americké evangelikály a dopad jejich působení na (nejen) americkou politiku, volbu prezidenta nebo dění v Izraeli. Natáčen s mnoha relevantními osobnostmi předkládá argumenty, z nichž mrazí. Jakkoli si čeští překladatelé pletou evangelikály (tedy křesťanské letniční hnutí) s evangelíky, což v titulkách píchá do očí, jde o kvalitní novinářský počin.