Dostala se mi do rukou milá knížka vzpomínek na dětství na Valašsku na přelomu 70. a 80. let s názvem Umřel Brežněv (Revolver revue 2022). Dagmar Urbánková v ní formou všednodenních záznamů zachycuje tuto dobu a její příznačné rysy očima malé holky z věřící rodiny, kterou tehdy byla. V útržcích malých příhod vtipně a barvitě líčí své dětství i dospívání za husákovských časů, kdy lidé často chtěli mít všechno už co nejdřív za sebou. Jiné životní ohlédnutí nabízí Petr Pithart v novém knižním rozhovoru s novinářkou Andreou Procházkovou s názvem Podnik s nejistým koncem (Academia 2022). Řeč je nejen o jeho životě, ale i o naší cestě ke svobodě a demokracii, ale především o tom, co se v české politice a ve společnosti událo od roku 1989 po dnešek.
Hovory se odehrávají po třináct večerů, podobně jako je tomu ve známé knize Pavla Tigrida Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu. Nejde o náhodu, autoři novinky se rozhodli na toto zásadní dílo české exilové literatury navázat. Jejich průvodce začíná vlastně tam, kde Tigrid skončil. Jde o důstojné pokračování tohoto místy bolavého tázání, proč jsme takoví, jací jsme, a proč si volíme takové politiky, jaké máme.
U kávovaru mi dal kolega výborný tip na izraelský seriál Naši kluci, který ve čtvrtek vysílá ČT art (všechny díly jsou dosud k vidění v archivu iVysílání). V létě 2014 jsou tři židovští mladíci uneseni a zavražděni ozbrojenci Hamásu. Izraelci jsou šokováni a rozlíceni. O dva dny později je nalezeno upálené tělo palestinského chlapce. Agent izraelské bezpečnostní služby Šin Bet se pouští do vyšetřování případu, v němž hraje důležitou roli i náboženská rovina. Poutavé drama je inspirováno skutečnými událostmi, jež vedly k vypuknutí války v Gaze, a vypráví příběh všech zúčastněných, Židů i Arabů, jejichž životy jsou touto tragédií navždy poznamenány.
A ještě něco pro potěchu ucha. V těchto dnech vydal Robert Křesťan a Druhá tráva nové album. Jde o druhý díl původně zamýšleného dvojalba, jehož nahrávání se kvůli covidu rozpadlo do dvou samostatných CD. To první vyšlo před rokem a bylo ověnčeno cenou Anděl. Novinka má název Díl druhý a je inspirovaná vzpomínkami na Ameriku, dojde i na poctu slavnému náčelníkovi Siouxů. Novátorské hudební přístupy producenta alba Eddie Stevense silné melodie a básnické texty jen umocňují a výsledkem je opět výborná deska jakoby zrozená na amerických pláních. A tomu, kdo by snad tyhle muzikanty neznal, doporučuji ve videotéce TV Noe pořad Cvrlikání s jejich živým vystoupením ve studiu televize loni v únoru.