Je to možná nejlepší odpověď, která v českém kulturním prostředí zazněla na nedávný vražedný útok na spisovatele Salmana Rushdieho – glosuji u redakčního kávovaru rozhodnutí nakladatelství Paseka, že na podzim vydá Rushdieho nejnovější román Quijote a po něm v následujícím roce i knihu esejů Jazyky pravdy, která vyšla anglicky vloni.
Pětasedmdesátiletého britského spisovatele indického původu nedávno pobodal během besedy na pódiu v jednom americkém městečku ve státě New York čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, který se netajil svým obdivem k vůdci íránské islamistické revoluce, ajatolláhovi Chomejnímu. Ten v roce 1989 vyzval k zabití spisovatele za jeho román Satanské verše, který označil za rouhačský. Rushdie od té doby žil pod dohledem policie na utajených místech. Přitom psal nové romány a v posledních letech se začínal objevovat i na veřejnosti právě v Americe, kde nyní žije. Než u nás vyjdou jeho nové knihy, může český čtenář sáhnout po některé ze čtrnácti, co už vyšly. Ve většině z nich řeší autor střet kultur Východu a Západu, tradice a moderny, minulosti a budoucnosti, domova a vykořeněnosti. Pro „začátečníky“ je asi nejpřístupnější román Klaun Šalimar. Poutavý příběh, který se odehrává mezi Kašmírem a Los Angeles, zachycuje mimo jiné zrod náboženského fanatismu tam, kde předtím lidé žili v pospolitosti. Stěžejní Rushdieho knihou jsou Děti půlnoci, za kterou získal prestižní britskou literární cenu Booker Prize. Román o nezvyklých schopnostech dětí, které se narodily o půlnoci 15. srpna 1947 (v den vyhlášení nezávislosti Indie), je ságou tří generací a líčí moderní historii autorovy rodné země i strastiplnou pouť za smyslem života v rozporuplném světě. Své roky strávené po úkrytech před vykonavateli rozsudku smrti popisuje ve vzpomínkové knize Joseph Anton, která začíná dnem, kdy pro něj skončil normální život a už se nemohl vrátit do svého domova. Jeho poslední román, který u nás vyšel, nese název Zlatý dům a je jakýmsi sarkasticky nastaveným zrcadlem současné zblázněné Ameriky trumpovského období.
V následujících dnech budeme mluvit u kávovaru určitě i o nových dílech patrně nejlepšího českého kriminálního seriálu – Případy 1. oddělení. I tato třetí řada čerpá ze skutečných příběhů a na scénáři se opět podílel zkušený člen mordparty, nyní již ve výslužbě. V seriálových případech pachatelé své vražedné dílo dokonají, Salman Rushdie vrahovi o vlásek unikl, i když patrně s doživotními následky.