Letošní jubilejní 20. ročník cyklopoutí povede až k moři: cílem bude italská Aquileia na březích Jadranského moře. Současně bude cyklopouť v roce 2024 první ze dvouročníkového putování do Říma, kde po té v roce 2025 oslavíme jubileum Svatého roku (druhá část bude mít ve Svatém roce 2025 cíl v Římě).
I v letošním roce se vydá skupina čítající 130 cyklistů z Čech, Moravy i Slezska na již tradiční cyklopouť. Účastníci se přihlásili od Karlových Varů, přes Domažlice, Děčín, Beroun, Prahu, Vysočinu, Ostravu a Brno až po slovenský Prešov. Cyklopoutníky čeká celkem 9 etap a dohromady takřka 900 kilometrů. Kromě Česka projedou také části Slovenska, podstatnou část Rakouska a nakonec Itálii. Trasa 20. ročníku: UHERSKÝ BROD (start ČR) – Šaštín-Stráže (Slovensko) – Vídeň – Gloggnitz – Bruck an der Mur – Judenburg – Sankt Veit – Arnoldstein (vše Rakousko) – Gemona de Friuli – AQUILEIA (Itálie).
Cílem letošní cyklopouti je město AQUILEIA. Pro své nesmírné historické bohatství je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město bylo založeno Římany jako vojenská základna sloužící k obraně. Za císaře Augusta se Aquileia stala druhým největším městem Římské říše. Ve zdejší bazilice, která má neuvěřitelnou rozlohu takřka 800 m² a nejstarší dochovanou křesťanskou mozaiku, pak slavnostně pouť skončí. Následující dny (neděle 11. až středa 14. srpna 2024) budou věnovány prohlídce města i odpočinku a koupání v Jadranu.
Trasa dojezdu jednotlivých míst byla vybrána i s ohledem na to, že cyklopouť získala záštitu Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje. Spolupráce byla navázána s řadou úřadů a záštitu udělil také starosta italského města Gemona del Friuli pan Roberto Revelant.
Co dále čeká na poutníky na kolech? Kromě tradičního skvělého společenství cyklopoutníků, které díky jízdě na kole propojuje všechny generace – tj. „cyklistiku s dalším rozměrem. Účastníci budou zdolávat jednotlivé etapy ve skupinkách od čtyř po osm osob. Nocovat se bude stejně jako na všech předchozích cyklopoutích opravdu poutnicky (na karimatce a ve spacáku): v tělocvičnách, sportovních halách, ve třídách, klášteře, či kulturních domech. Organizační tým bude také tradičně zajišťovat veškerý logistický servis, tj. stravu účastníkům, zdravotní a servisní doprovod pro opravy kol.
Účastníci obdrží u prezentace tašku cyklopoutníka s doporučenými trasami jednotlivých etap, které si stáhnou do svých mobilů. Součástí tašky je i originální cyklo-dres a „Credencial“ cyklopoutníka, který je určen na sbírání razítek ze zajímavých míst během cyklopouti.
Dva účastníci pojedou také na netradičních leho-kolech, jeden na koloběžce a roste i celkový počet cyklistů na elektrokolech, nicméně z organizačních důvodů byl jejich počet omezen. Cyklopouť bude duchovně doprovázet 6 kněží. Vůbec nejstarší účastník pochází z Veselí nad Moravou, narodil se v roce 1947. Naopak nejmladším účastníkem je desetiletý Tomáš z Uherského Brodu.
Již 20 let tvoří cyklopouť společenství, které dává sportu smysl propojením sportu, kultury a duchovna v duchu tradic orelské organizace. Na každé cyklopouti se vytvoří skvělé společenství, které se setkává i v průběhu roku. Během předchozích 19 ročníků vzniklo mezi cyklopoutníky celkem 13 manželství.
Zdroj: www.cyklopoute.cz