Může zakladatelka klášterů ze šestnáctého století nabídnout něco mně, “moderní” věřící, která v kanceláři zakládá maximálně dokumenty do šanonu? Může reformátorka řeholního řádu prohloubit duchovní život nám, pohodlným, kteří vítáme reformy vedoucí spíše k usnadnění života, a askezí nám je leckdy i samotné ranní vstávání? Můžeme porozumět autentickému textu světice, která prožila vytrhující extáze a sjednocení s Bohem, zatímco pro některé z nás, věřících smrtelníků, jsou někdy nejvíce vytrhující slova “Jděte ve jménu Páně”, když končí nedělní bohoslužba?
Kniha života, autobiografický spis svaté Terezie od Ježíše, zvané také Terezie z Avily, velké mystičky a karmelitánské reformátorky, dříve vydávaný pod názvem Život, čítá čtyři sta stran. Obsahuje mimo jiné mnoho učení o duši, o tajemství Nejsvětější Trojice, o Ježíšově lidství nebo stupních kontemplativní modlitby. Obsahuje autentická svědectví o zakoušení Božích milostí, o podobě pekla, o “šťastné vině” i zážitcích mystického sjednocení s Bohem. Je to “pramenná literatura”, základní zdroj pro pochopení celého jednoho pramene karmelitánské spirituality. Je to kniha plná pokladů pro každého, kdo se chce dotknout Boha. Přesto můžeme při pohledu na obsah i rozsah tohoto díla cítit jisté rozpaky. Budeme mystičce ze šestnáctého století rozumět?
Každé dílo, které má sílu čtenáře k Bohu přitáhnout, je velmi užitečné učinit dostupným a čtivým pro široké publikum, což se Karmelitánskému nakladatelství podařilo. Tereziin text je v Knize života předkládán v novém, úplném vydání a revidovaném, čtivém překladu. Text je opatřen úvodní studií karmelitána P. Pavla Poly. Nastiňuje v ní Tereziin životní příběh, její spiritualitu modlitby, dotýká se i Tereziina stylu psaní a struktury samotného textu. Ta čtenářům usnadňuje jeho četbu a orientaci v ní. Dobře napsané úvodní slovo umí srozumitelně načrtnout dobový kontext, vtáhnout do “děje”, zbavit nás ostychu a odstupu, sejmout světce z piedestalu a vzbudit zvědavost a touhu k dalšímu čtení, což se P. Polovi velmi povedlo.
“Kniha života Terezie z Avily zcela jedinečným způsobem zachycuje zkušenost vášnivého hledání Boha, a přestože od jejího sepsání uplynulo pět staletí, zůstává inspirativní dodnes. Co může nabídnout nám, tady a teď? ´Terezie z Avily … je vzorem živé rovnováhy mezi akcí a kontemplací, službou druhým a rozvíjením vnitřního života, zapojením se do intenzivních lidských vztahů a odevzdáním se božskému tajemství. Byla extatickou mystičkou i skvělou administrátorkou, bláznem Božím i vnímavou psychoterapeutkou, kajícnicí, když to bylo zapotřebí, i ženou schopnou užívat si života, když to bylo možné. Terezie z Avily byla plně, hluboce a bezvýhradně sama sebou.´”
Na základě mystických prožitků a vlité kontemplativní modlitby byla svatá Terezie obdarována schopností pochopit mnoho objektivních nadpřirozených skutečností. Skrze její zážitky, zapsané upřímně a beze studu (i když ne bez pochybností), je možné si i dnes “sáhnout na Boha”. Svatá Terezie byla ponořena do Boha, koupala se v jeho milosti. Zažívala samozřejmě i prázdná, polovičatá období plná vyprahlosti a s vědomím vlastní nicotnosti a hříšnosti. Z jejích zápisků na nás ovšem dýchá hlavně Boží věrnost a milost, kterou Bůh odpovídá všem, kteří vytrvají. Navzdory svému velkému duchovnímu pokroku si mnohdy nevěřila, ale vždy věřila Bohu.
Čtyřicet kapitol textu se dá rozdělit na pět tématických celků - životní příběh do druhého obrácení v Tereziiných 39 letech, spiritualita čtyř stupňů modlitby, prožitky mystických zkušeností, zakládání kláštera svatého Josefa a zážitky mystických milostí v prvních letech v tomto klášteře. Vedle tohoto rozdělení může čtenářům v orientaci pomoci obsah, ve kterém je vypsán stručný úvod ke každé kapitole. Úvod obsahuje vždy dvě tři věty, ve kterých je shrnuto, o čem která kapitola vypráví. Před začátkem četby Tereziiných spisů, hned po pročtení úvodní studie, není vůbec od věci zabrousit právě až k obsahu knihy. Některé kapitoly nesou úvodní poznámky jako “Velmi užitečná kapitola”, nebo “Této kapitole je dobré věnovat pozornost.” Každá kapitola knihy má něco do sebe, ale… kterého duchovně vyprahlého nebo nejistého čtenáře z řad věřících by neoslovilo: “Velmi potřebná a útěšná kapitola pro slabé a hříšníky.”
Zajímavá je pak fotografická příloha v tomto novém vydání. V ní se můžeme přemístit k hradbám Avily, do kláštera Vtělení, kam Terezie vstoupila ve svých dvaceti letech a kde strávila téměř třicet let svého života, do její skromné cely v klášteře svatého Josefa, nebo k soše Krista bičovaného, před kterou zřejmě došlo k jejímu druhému, “velkému” obrácení.
Klasické texty přímo z pera samotných svatých bývají výzvou. Dávají nám však jedinečnou možnost poznat svaté s jejich ctnostmi i slabostmi. Jsou studnicí moudrosti, pokladnicí svědectví o Božích milostech, zázracích i opravdovém člověčenství. Měla jsem možnost být u předání nového vydání Knihy života jako pozornosti dvěma kněžím. Nevěřili byste, jak oběma zazářily oči, když zjistili, o jakou knihu se jedná. Knihy z edice Fontes toto prostě umí.
Knihu života Terezie z Avily můžete zakoupit na našem e-shopu.