Naděje je to, co dnes Ukrajina potřebuje nejvíce, domnívá se apoštolský nuncius v Kyjevě. V rozhovoru, který poskytl 24. února pro Vatikánská média, poukázal na zkušenosti vojenských kaplanů. Na začátku války ne všichni velitelé dokázali ocenit jejich přítomnost. Dnes je sami vyhledávají, protože vědí, že právě oni dávají vojákům naději, a to nikoliv lidskou, ale Boží, naději, která nezklame, říká arcibiskup Visvaldas Kulbokas.
Při sdílení svých postřehů o válce nejprve poukázal na situace, které se z lidského hlediska zdají beznadějné. Promluvil proto o Ukrajincích, kteří se ocitli v ruském zajetí.
Arcibiskup Kulbokas citoval svědectví šedesátileté ženy, kterou Rusové věznili téměř tři roky. Dva nebo tři týdny byla mučena tím, že jí byl zcela upírán spánek. „Nechápala jsem už, co jsem udělala a co ne, co odpovídalo skutečnosti a co byla fantazie nebo sugesce. Nemohu si vzpomenout, co jsem potvrdila, řekla nebo podepsala,“ vyprávěla Ukrajinka.
Papežský nuncius poznamenal, že v takto beznadějné situaci se nacházejí tisíce ukrajinských vězňů a neexistuje žádný účinný oficiální kanál, kterým by se k nim mohla dostat pomoc. „Proto je svěřuji modlitbám všech, protože jen Pán Bůh všemohoucí je tím, kdo může dávat naději navzdory vší naději,“ řekl arcibiskup Kulbokas. Zdůraznil, že to ukazuje, jak důležitá je modlitba, protože ve válce existují situace, z nichž v lidském smyslu není východiska.
V rozhovoru s novináři Vatikánského rozhlasu o důležitých událostech třetího roku otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině papežský diplomat zmínil propuštění dvou katolických kněží, kteří byli rok a půl v ruském zajetí, návštěvu kardinála Parolina, virtuální setkání papeže s ukrajinskou mládeží a návštěvu zástupců italských katolických organizací. Arcibiskup Kulbokas poznamenal, že zejména posledně jmenovaná událost ukazuje, jak se mění postoj k válce. Zatímco dříve si člověk mohl myslet, že se týká jen Ukrajiny, jakési vzdálené země, nyní je jasné, že válka nezasahuje jen Ukrajinu, ale porušuje mezinárodní právo, humanitární právo, zásady spravedlnosti a připravuje všechny o záchytné body.
Arcibiskup Kulbokas uzavřel, že ačkoli si média na konflikt na Ukrajině zvykla, je důležité si uvědomit, že válka si každým rokem vyžádá stále více obětí, a to jak na frontě, tak mezi civilním obyvatelstvem. „Už si ani nepamatuji, kdy jsme v Kyjevě zažili poslední noc bez útoku dronů. A Charkov nebo Cherson je vystaven také dělostřelectvu, takže bombardování je tam mnohem četnější a intenzivnější než v Kyjevě,“ řekl apoštolský nuncius na Ukrajině.
Zdroj: Vatican News, italská sekce